niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

XXI Ogólnopolski Czempionat Koni Zimnokrwistych w Kętrzynie. Tu pokazały się najlepsze konie z całej Polski!

spot_img

– Dla hodowców jest to najważniejsze wydarzenie w roku. To wystawa krajowa, ogólnopolski czempionat, na który przyjeżdżają najlepsze konie z całej Polski – podkreślali Monika i Dominik Rutkowscy, młodzi hodowcy z woj. mazowieckiego. W dniach 22-23 lipca 2023 roku w Kętrzynie odbył się XXI Ogólnopolski Czempionat Koni Zimnokrwistych połączony z Czempionatem Koni Rasy Arden Polski. 

Czempionat w Kętrzynie jest największą imprezą tego rodzaju w Polsce i jedną z największych w Europie

– Jest duma, że w ogóle można tutaj być. Wiadomo, w domu uważam, że mój koń jest najlepszy, a tutaj okazuje się, że stawka jest wyrównana. Dobrze się tutaj pokazać, wymienić doświadczenia z innymi hodowcami, porównać materiał genetyczny – dowiedzieć się, co można poprawić, żeby dochodzić do jeszcze lepszej genetyki. Prezentacja konia na takim wydarzeniu wymaga wiele pracy – żeby się dobrze pokazał w stępie, w kłusie, żeby się nie wyrywał, współpracował z prowadzącym. Trzeba zwierzę wykąpać, zadbać o kopyta – te przygotowania są podobne do przygotowań kobiety przed weselem – żartuje Piotr Mikulski, hodowca z woj. podlaskiego. 

Ogólnopolski Czempionat Koni w Kętrzynie to wydarzenie z długoletnią tradycją

– Hodowcy cieszą się, że tu przyjeżdzają. Żyją tym wydarzeniem. Praktycznie już dziś rozmawiamy o tym, co będzie za rok. Czempionat zgromadził konie praktycznie z całego kraju – przede wszystkim z woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, bo to są główne ośrodki hodowli. To czempionat w dwóch rasach zimnokrwistych: polski koń zimnokrwisty i arden polski. Najpopularniejszy jest polski koń zimnokrwisty. Arden polski to stosunkowo młoda rasa, ale dynamicznie rozwijająca się w naszym kraju. Jeżeli policzy się wszystkie koszty, promocję konia – poprzez czempionaty regionalne, czy ten ogólnopolski – to z pewnością trzeba do tego dołożyć. Taki wyjazd do Kętrzyna, nawet jeżeli ktoś miał tylko 200 km, to są to niebagatelne koszty. Równie dobrze można było wziąć rodzinę i wyjechać na weekend nad morze. Pasja jednak wygrywa – podkreślał Adam Domżała, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni w Olsztynie. 

Dla wielu hodowców konie to tradycja rodzinna

– W rodzinie mojej i męża konie były od kilku pokoleń. Przejęliśmy hodowlę po naszych rodzicach i ją kontynuujemy. Aktualnie mamy 25 koni w dwóch rasach: zimnokrwiste i śląskie. Cieszymy się tym. To pasja. Wiadomo, konie kosztują, ale staramy się prowadzić hodowlę tak, by do niej nie dokładać. Przygotowanie do wystawy wymaga czasu i poświęcenia i trwa tak naprawdę kilka lat. Przede wszystkim musimy połączyć klacz z ogierem, zapoczątkować swoją myśl hodowlaną. Nadzieje pokładamy od źrebięcia, a taki czempionat to uwieńczenie naszej pracy. Każdy z nas do czegoś daży, chociaż nie zawsze udaje się tak, jak byśmy chcieli. To długotrwały proces, ale satysfakcja jest ogromna – mówili Monika i Dominik Rutkowscy. 

Przez dwa dni, na terenie Stada Ogierów Kętrzyn, miłośnicy pięknych koni zimnokrwistych mieli okazję podziwiać teniezwykłe zwierzęta podczas oceny, a także specjalnie przygotowanych pokazów: poręczy ogierów zimnokrwistych, zawodów zaprzęgowych, czy też koni pod siodłem. 

– Staramy się być tutaj co roku.To niezwykłe wydarzenie dla miłośników koni – atmosfera, zapach, odgłos koni – wszystko to, co koniarze chyba lubią najbardziej. Poświeciłem się tylko tym konikom, zrezygnowałem z pracy. Powiększyłem stado i próbuję się z tego utrzymać. Wymaga to wielu poświęceń, ale kiedy kocha się to, co się robi, to nie da się tak naprawdę opisać tego słowami. Nie wiem, czy wielu zaczynało zupełnie od zera tak, jak my. Start jest ciężki. Z biegiem czasu zwiększa się grono przyjaciół, znajomych. Trzeba być optymistą, nie ma co narzekać. Należy iść do przodu i nie zatrzymywać się – przekonywali Wioletta i Dariusz Zabłoccy, hodowcy z woj. warmińsko-mazurskiego.

Najlepsze konie wybrane podczas XXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty (dnia 22.07.2023 r.)

Kategoria klacze roczne PKZ:

1 miejsce – BAZIA (Barino – Brzana po Bisedor), hod. i wł. Kruszewski Janusz, Rejsyty (woj. warmińsko-mazurskie)

2 miejsce – KATIA Z HO-HERN (Lest – Kurina po Kurir), hod. i wł. Hernik Jacek, Dąbrowa Kozłowska (woj. mazowieckie)

3 miejsce – QUTIA (Bisedor – Qłonica po Markiz), hod. i wł. Wiśnik Zbigniew, Otalążka (woj. mazowieckie)

Kat. klacze dwuletnie PKZ:

1 miejsce – BELLA (Lobik – Barwna po Fason), hod. i wł. Bronisz Sławomir, Brzeźnica Bychawska (woj. lubelskie)

2 miejsce – LORETTA (Fedor – Loren po Udo), hod. Ładyżyński Bartosz, wł. Borkowski Krzysztof, Bronowo (woj. podlaskie)

3 miejsce – BOHEMA MM (Helmut – Bultesa po Titanic De L’eaugrenee), hod. i wł. Markowiak Marcin, Suchcice (woj. łódzkie)

Kat. ogiery roczne PKZ: 

1 miejsce – BORYS (Olando SWDB – Barsa (POL) po Suliwan), hod. i wł. Świątek-Brzeziński Witold, Brzeźno Szlacheckie (woj. pomorskie)

2 miejsce – CEDLOR (Sedor – Cedla po Rafael), hod. i wł. Stadnina Nowe Jankowice Sp. z o. o., Nowe Jankowice (woj. kujawsko-pomorskie)

3 miejsce – POKER (Bayard De Mairy – Pestka po Arminius), hod. Marzec Wiesław, wł. Sławomir Woźniak, Rozlazłów (woj. mazowieckie)

Kat. ogiery dwuletnie PKZ:

1 miejsce – SZPASOWNY (Waldmut – Sulfa po Flet), hod. i wł. Golon Zbigniew, Korpele (woj. warmińsko-mazurskie)

2 miejsce – SZAFIR (Estor – Szumna po Mummelmann), hod. Malinowski Paweł, wł. Rosa Michał, Mostkowo (woj. warmińsko-mazurskie)

3 miejsce – ROHIRFEL (Hirfel – Rohenna po Hennessy), hod. i wł. Stadnina Nowe Jankowice Sp. z o. o., Nowe Jankowice (woj. kujawsko-pomorskie)

Wybór czempiona hodowlanego ogierów oraz klaczy rasy Polski Koń Zimnokrwisty: 

1 lokata w kat. ogierów – SZPASOWNY (Waldmut – Sulfa po Flet), hod. i wł. Golon Zbigniew, Korpele (woj. warmińsko-mazurskie)

2 lokata w kat. ogierów – SZAFIR (Estor – Szumna po Mummelmann), hod. Malinowski Paweł, wł. Rosa Michał, Mostkowo (woj. warmińsko-mazurskie)

1 lokata w kat. klaczy – BAZIA (Barino – Brzana po Bisedor), hod. i wł. Kruszewski Janusz, Rejsyty (woj. warmińsko-mazurskie)

2 lokata w kat. klaczy – BELLA (Lobik – Barwna po Fason), hod. i wł. Bronisz Sławomir, Brzeźnica Bychawska (woj. lubelskie)

BEST IN SHOW – najlepszym koniem czempionatu został og. SZPASOWNY, hod. i wł. Golon Zbigniew, Korpele (woj. warmińsko-mazurskie)

Najlepsze konie wybrane podczas IX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Rasy Arden Polski, (dnia 23.07.2023 r.):

Kategoria klacze roczne Arden Polski:

1 miejsce – BIDARA R.S (Widar – Binja po Bindor), hod. i wł. Szultka Roman, Sąpolno (woj. pomorskie)

2 miejsce – SAWA (Bayard De Mairy – Syrba po Rekord), hod. i wł. Królikowski Kamil, Trokajny (woj. warmińsko-mazurskie)

3 miejsce – IKONA (Santor – Illusion De Valette), hod. i wł. Kowalski Łukasz, Praslity (woj. warmińsko-mazurskie)

Kategoria klacze dwuletnie Arden Polski:

1 miejsce – WENUS (Massiv – Wejula II po Julio De La Boverie), hod. i wł. Pałdyna Anna, Kopcie (woj. mazowieckie)

2 miejsce – WIENA (Rekord – Wiora po Marino), hod. i wł. Rafalczyk Dariusz, Augutów (woj. podlaskie)

3 miejsce – GALA (Santor – Gamine De La Hachette po Renzo van De Grens), hod. i wł. Kowalski Łukasz, Praslity (woj. warmińsko-mazurskie)

Kategoria ogiery roczne rasy Arden Polski:

1 miejsce – BON (Salurik – Buna po Bonaparte De Moscou), hod. i wł. Mądry Paweł, Budy Krępskie (woj. mazowieckie)

2 miejsce – CENT (Salurik – Chanel po Marino), hod. i wł. Kulik Marek, Ksawerynów (woj. mazowieckie)

3 miejsce – ASKORD (Bayard De Mairy – Astra po Ligon), hod. i wł. Sekściński Waldemar, Zajączki (woj. warmińsko-mazurskie)

Kategoria ogiery dwuletnie rasy Arden Polski:

1 miejsce – PRIDAR R.S. (Widar – Princela II po Pacha De Lagrange), hod. i wł. Szultka Roman, Sąpolno (woj. pomorskie)

2 miejsce – BUKS R (Porter – Biza SA po Ugu Du Bourbeau), hod. i wł. Rutkowski Dominik (woj. mazowieckie)

3 miejsce – Violet SA (Wamos – Viola S.A po Qeo Awg) hod. i wł. Ślepowroński Andrzej, Ostrówki (woj. podlaskie)

BEST IN SHOW – najlepszym koniem czempionatu została kl. WENUS, hod. i wł. Pałdyna Anna, Kopcie (woj. mazowieckie)

Galeria zdjęć

Marta Śliwińska
Marta Śliwińska
Politolog z przypadku, kulturoznawca z zamiłowania i pasji. Przed laty wyjechałam z małej miejscowości do miasta, by znów powrócić na wieś – tym razem do pracy. To wieś i jej mieszkańcy są mi najbliżsi. Twórcy ludowi, artyści, gawędziarze, rolnicy - spotkania niby zwykłe, a jednak niezwykłe. Do takich ludzi chcę wracać, takich ludzi chcę pokazywać innym – szczerych, prawdziwych, pracowitych, z pasją. Wiem, że za każdą napotkaną osobą może kryć się niesamowita historia, która tylko czeka na odkrycie. „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia” – hasło zgoła banalne, ale jakże prawdziwe w moim przypadku.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x