niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Spadek cen spirytusu paraliżuje branżę gorzelniczą Związkowcy apelują o dopłaty

spot_img

Właściciele polskich gorzelni oraz producenci alkoholu etylowego zmagają się z coraz większym dramatem, spowodowanym niską ceną i nadmiarem tego produktu na rodzimym rynku. W rezultacie dochodowość producentów alkoholu etylowego drastycznie spadła, co w wielu przypadkach skutkuje zaprzestaniem lub ograniczeniem produkcji. W związku z tym, prezes Związku Polskich Gorzelni wystosował apel o pomoc rządu w rozwiązaniu tej sytuacji na rynku gorzelni rolniczych.

Pomoc finansowa jest kluczowa dla płynności produkcji

W związku z ogłoszoną rekompensatą dla skupów „mokrej kukurydzy”, Związek Polskich Gorzelni zauważa, że producenci alkoholu etylowego stanowią głównych odbiorców tego surowca, jednakże nie zostali uwzględnieni w pomocy finansowej. Pomoc finansowa dla branży alkoholu etylowego jest niezwykle istotna, aby zapewnić płynność finansową oraz umożliwić zakup surowca do dalszej produkcji pod E10.

Rekordowe zużycie kukurydzy przez producentów alkoholu etylowego – gorzelnie rolnicze także potrzebują wsparcia

W 2022 roku według danych KOWR, zużycie kukurydzy przez producentów alkoholu etylowego osiągnęło rekordowy poziom. W związku z tym, Związek Polskich Gorzelni, działając w imieniu producentów alkoholu, apeluje o objęcie wsparciem w wysokości 200 złotych za tonę skupowanej tzw. „mokrej kukurydzy” także dla gorzelni rolniczych, które w ubiegłym roku zakupiły ten surowiec i nadal go przetwarzają.

Związek Polskich Gorzelni podkreśla, że gorzelnie rolnicze w minionym roku zakupiły setki tysięcy ton zbóż od lokalnych rolników. Niestety, ceny surowca do produkcji alkoholu znacząco spadły, co skutkowało ogromnymi stratami finansowymi dla tych przedsiębiorstw. W związku z tą trudną sytuacją, Związek Polskich Gorzelni zwrócił się z apelem do Ministra Roberta Telusa o przyznanie dopłat do zakupionego surowca lub wyprodukowanego alkoholu. Ta pomoc jest niezwykle istotna dla zachowania stabilności i kontynuacji działalności tych gorzelni.

Import spirytusu z Ukrainy niszczy polskie gorzelnie. Kulisy sytuacji branży alkoholowej

Piotr Gryta, reprezentujący polską gorzelnię, opowiedział o trudnej sytuacji, z jaką obecnie zmaga się branża. W przeprowadzonym przez nas reportażu, w kwietniu tego roku, podkreślił, że import spirytusu z Ukrainy znacząco wpłynął na krajowych producentów alkoholu etylowego.

Gryta wspomniał o ofertach, które napłynęły z zakładów zza wschodniej granicy, oferujących spirytus po bardzo atrakcyjnych cenach, już z uwzględnionym transportem. Owa cena, wahała się wtedy od 0,80 do 0,95 eurocentów za litr, co stanowiło znacznie niższą stawkę w porównaniu do ofert dla polskich producentów. Oni natomiast, musieli płacić nieco ponad 3 złote za litr, co nie pozwalało nawet na pokrycie kosztów zakupu kukurydzy, która przedtem kosztowała około 850 złotych za tonę. To powodowało i powoduje nadal ogromne straty finansowe dla polskich gorzelni, dodatkowo obciążając je innymi kosztami produkcji.

W wyniku tej niekorzystnej sytuacji, wielu polskich producentów alkoholu etylowego jest zmuszonych do całkowitego wstrzymania produkcji. To zaś odbija się nie tylko na biznesie samych gorzelni, ale także na pracownikach, którzy obawiają się o swoje miejsca pracy. Również rolnicy, którzy przez lata dostarczali surowiec do gorzelni, zostają pokrzywdzeni przez tę sytuację. Pomoc finansowa jest tutaj bardziej niż potrzebna.

źródło: Związek Polskich Gorzelni

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x