czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Trzy statki przełamały rosyjską blokadę na Morzu Czarnym

spot_img

W nocy 30 lipca 3 statki cywilne Ams1, Sahin 2 i Yilmaz Kaptan minęły cieśniny tureckie kierując się do Ukrainy. Statki opuściły porty Izraela, Grecji i Turcji. Wszystkie te jednostki otwarcie deklarowały poprzez system automatycznej identyfikacji statków lokalizacje w Ukrainie jako porty docelowe.

W poniedziałek statek – Ams1 wpłynął na odnogę Dunaju. Jest to pierwszy statek, który przebił się przez rosyjską blokadę Morza Czarnego od czasu bombardowania dunajskiego portu Reni 25 lipca.

Doniesienia o trzech cywilnych statkach płynących bez przeszkód na Ukrainę mogą sugerować, że Rosja albo nie chce, albo nie jest w stanie zatrzymać i przeszukać tych neutralnych jednostek.

17 lipca Rosja ogłosiła wystąpienie z umowy zbożowej, dzięki której mimo trwającej wojny wyprodukowana w Ukrainie żywność mogła być eksportowana drogą morską. Rosja równocześnie zaczęła bombardowania Odessy i pozostałych portów działających w ramach korytarza zbożowego. Moskwa zdecydowała się też zaatakować naddunajski port Reni (na granicy z Rumunią). Na razie był to jednorazowy atak.

Co ważne, Kreml oświadczył również, że uzna za potencjalne cele wojskowe statki zmierzające do ukraińskich portów.

Źródło: MILITARNYI, polskieradio24.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x