piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

IGC tnie minimalnie swoje prognozy światowej produkcji i zapasów zbóż w nowym sezonie

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła o 2 mln ton (m/m) do 2292 mln ton, prognozę globalnej produkcji zbóż w sezonie 2023/24.

Lekkie cięcie (m/m) spowodowane jest niedawną niekorzystną pogodą, w tym w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych i efektem spadku oczekiwanej produkcji kukurydzy o 6 mln ton, ale wzrostu o 3 mln ton prognoz zbiorów pszenicy.

Pomimo niedawnych trudnych warunków pogodowych u niektórych kluczowych producentów, skumulowana produkcja zbóż powinna być tylko nieznacznie niższa od rekordu z sezonu 2021/22 (2295 mln ton) i przekroczyłaby średnią z pięciu lat o 68 mln ton.

Zużycie zbóż skorygowane

Zużycie zbóż w 2023/24 zostało skorygowane w górę o 4 mln t z miesiąca na miesiąc, do szczytu 2306 mln ton (+71 mln t w porównaniu ze średnią z ostatnich 5 lat).

Handel zbożami nadal szacuje się na 408 mln ton, nieco powyżej średniej z pięciu lat (405,7 mln ton), ale spada trzeci rok z rzędu.

Jakie są oczekiwania IGC?

IGC oczekuje, że światowy handel jęczmieniem w 2023/2024 zmniejszy się, ponieważ mniejsze dostawy eksportowe prawdopodobnie doprowadzą do zmniejszenia zakupów z UE, Chin i Arabii Saudyjskiej.

W przypadku kukurydzy większy popyt z Azji i Afryki powinien być zrekompensowany mniejszymi zakupami z UE.

 IGC oczekuje, że handel pszenicą będzie poniżej szczytu z 2021/22, przy spadającym imporcie w Europie, byłych republikach radzieckich i niektórych krajach Azji.

Prognozy bilansu na globalnym rynku zbóż (IGC w mln ton)

Źródło: IGC

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x