poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

IGC oczekuje, że zapasy zbóż na koniec sezonu spadną do poziomu najniższego od 9 lat

spot_img

Globalne zbiory zbóż w sezonie 2023/24 wyniosą 2.292 mln ton wobec 2.294 mln ton prognozowanych wcześniej – wynika z raportu IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej).

Przy obniżonych szacunkach dotyczących upraw kukurydzy i jęczmienia tylko częściowo równoważonych większą liczbą pszenicy, prognozy światowej całkowitej produkcji zbóż (pszenicy i ziaren gruboziarnistych) w sezonie 2023/24 spadły o 2 mln tm/m (miesiąc do miesiąca) do 2.292 mln ton.

Biorąc pod uwagę niewielkie, kompensujące się zmiany w kluczowych komponentach popytu, perspektywy zużycia utrzymują się na rekordowym poziomie 2.305 mln ton (+2% r/r), czyli przekraczają poziom produkcji.

Prognoza dla zbóż ogółem:

Po stronie podażowej bilansu, obok minimalnego cięcia produkcji, obniżono też zapasy początkowe zbóż (końcowe dla sezonu 2022/23).

Stąd prognoza globalnych zapasów na koniec sezonu spadła o 6 mln t m/m, do 582 mln ton. Duża część spadku odzwierciedla mniejsze zapasy pszenicy, w tym spadki w Chinach i Indiach. Dla kontrastu zapasy kukurydzy wzrosną rok do roku.

Na koniec tego sezonu zapasy zbóż ogółem obniżą się o 2% – rok do roku do najniższego poziomu od dziewięciu sezonów.

Prognozę dla światowego handlu obniżono o 1 mln tm/m, do 409 mln (-4,5% r/r), głównie w związku ze zmniejszonymi szacunkami dotyczącymi kukurydzy i sorgo (w tym mniejszym importem Chin), ale przy wyższym niż wcześniej poziomie eksportu pszenicy (UE).

Pszenica – prognozy globalnej produkcji podniesione zostały o 3 mln ton (m/m) do 786 mln ton. Oczekiwane globalne zużycie wzrosło w tym miesiącu o 1 mln ton do 804 mln ton i przekroczy poziom zbiorów. Stąd zapasy na koniec sezonu obniżą się aż o 19 mln ton (r/r), a te same zapasy u głównych eksporterów spadną o 9 mln ton w porównaniu z zamknięciem sezonu 2022/23.

Prognoza dla pszenicy:

Kukurydza – prognoza światowej produkcji obniżona została o 3 mln ton (m/m) do 1.219 mln ton. Oczekiwane globalne zużycie pozostało w tym miesiącu na poziomie 1.208 mln ton i będzie niższe od produkcji.

Stąd zapasy kukurydzy na koniec sezonu powinny wzrosnąć w skali roku o 11 mln ton do 283 mln ton, a te same zapasy u głównych eksporterów zwiększą się aż o 23 mln ton w porównaniu z zamknięciem sezonu 2022/23.

Prognoza dla kukurydzy:

Źródło: IGC

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x