Co znajdziesz w artykule?
Początek tygodnia (01 – 05.05.2023) przyniósł kontynuację przecen kontraktów na unijne zboża. Do zmiany kierunku notowań doszło w środę. Tego dnia paryska sesja zaczęła się od ustanowienia nowych – kilkunastomiesięcznych minimów, po czym notowania ruszyły w górę, a wzrosty trwały do końca tygodnia. W konsekwencji kukurydza odrobiła większość przeceny z początku tygodnia, a pszenica zamknęła tydzień na niewielkim plusie.
Duże wybicie notowań
Czwartkowe wyhamowanie spadków na rynku ropy i wreszcie duże wybicie notowań tego surowca w piątek, wsparło wyceny unijnego rzepaku.
Na rynku walutowym dolar osłabił się w stosunku do euro, co dodatkowo wspierało wzrosty notowań w Chicago i ograniczyło skalę wybicia w Paryżu.
Obserwowana teraz fala wzrostowa widoczna w notowaniach zbóż tradycyjnie już związana jest z działaniami Rosji. W minionym tygodniu wzrosty zaczęły się wraz z domniemanym atakiem ukraińskich dronów na Kreml, a podtrzymywane były niepewnością dalszego działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym po 18-maja (wtedy wygasa obecna umowa).
Pod wpływem obaw o przyszłą podaż ukraińskich zbóż najmocniej zyskiwała na wartości pszenica w Chicago i Paryżu. Fundusze hedgingowe, które zajmują olbrzymią pozycję krótką w pszenicy, odkupowały w ostatnich dniach kontrakty.
Runda rozmów w sprawie korytarza zbożowego
W piątek odbyła się kolejna runda rozmów w sprawie korytarza zbożowego, bez powodzenia. Żądań ze strony Rosji jest wiele, stąd zapewne negocjacje będą się toczyć do ostatniego dnia i w cale nie muszą skończyć się porozumieniem.
Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 05.05.2023):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago: