wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Tylko giełdowe notowania pszenicy znacząco wzrosły w minionym tygodniu

spot_img

Głównym wydarzeniem ubiegłego tygodnia na rynku zbóż i oleistych była publikacja miesięcznych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Cięcie globalnej produkcji pszenicy (u kilku dużych eksporterów) oraz zapasów w miesięcznym raporcie USDA wsparło notowania tego kontraktu po obu stronach Atlantyku.

W Chicago grudniowa seria pszenicy podrożała aż o 6,5%, a w Paryżu analogiczny kontrakt zyskał 3,1% w skali tygodnia kończącego się 15-go września 2023. Warto jednak zauważyć, że notowania pszenicy wrosły, ale z poziomu długoterminowych minimów.

Kukurydza w Chicago straciła w skali tygodnia 1,5%, a unijny kontrakt zyskał w tym czasie symbolicznie na wartości. Kukurydza wspierana była przez drożejącą pszenicę, ale presja spadkowa wywierana była przez opublikowane we wtorek prognozy USDA. Dane były lepsze dla amerykańskiej i światowej podaży kukurydzy. USDA obniżył, zgodnie z oczekiwaniami, średni plon krajowej kukurydzy, ale podniósł areał upraw, a w konsekwencji też prognozę zbiorów w USA (spodziewano się spadku produkcji).

Również w przypadku soi dane USDA były lepsze od oczekiwań (produkcja spadła w USA mniej niż oczekiwano), ponieważ cięcie plonów zostało częściowo złagodzone przez większy areał.

Stąd soja oraz unijny i kanadyjski rzepak obniżyły swoje notowania w skali tygodnia. Przeceny nasion oleistych hamowane były przez wyjątkowo drogą ropę.

Na rynku walutowym kontynuowany był trend spadkowy euro do dolara, nawet w sytuacji gdy Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe w strefie euro.

Silniejszy dolar jest niekorzystny dla amerykańskiego eksportu zbóż i soi, który musi konkurować z dostawcami z Brazylii i basenu Morza Czarnego. Jednocześnie słabnące euro może w dłuższej perspektywie ożywić popyt na unijną pszenicę. Na razie tempo eksportu tego zboża z UE jest w tym sezonie o blisko 30% wolniejsze niż przed rokiem, Na globalnym rynku pszenicy dominuje Rosja i ciągle obecna jest też pszenica pochodząca z Ukrainy.

Zmiany okresowe notowań

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 15.09.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x