Co znajdziesz w artykule?
W Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę SRW wybił się o blisko 7% w tym tygodniu i jest najdroższy od trzech miesięcy. Notowania amerykańskiej pszenicy SRW przez dwa miesiące pozostawały w trendzie bocznym w okolicy trzyletnich minimów. Spowodowane to było presją sprzedażową ze strony funduszy hedgingowych, które powiększały systematycznie krótką pozycję netto w kontrakcie. Dopiero pojawienie się popytu na amerykańską pszenicę ze strony Chin dało impuls do zamykania krótkich pozycji spekulacyjnych w Chicago. Odkupowanie kontraktów napędza wzrosty przez siedem kolejnych sesji. Tylko w tym tygodniu seria marcowa na pszenicę SRW podrożała o prawie 7%.
Notowania amerykańskiej pszenicy SRW (usd/100 buszli) na tle zmian pozycji funduszy hedgingowych
Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) potwierdził w poniedziałek sprzedaż 440 tys. ton pszenicy do Chin i kolejne 198 tys. ton we wtorek. W środę Państwo Środka kupiło 372 tys. ton tego zboża.
Pszenica ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Chin
Drugie pod względem liczebności Chiny (Indie przewyższyły pod tym względem Chiny) są największym na świecie producentem (139 mln ton w tym sezonie), konsumentem (153 mln ton), ale też importerem pszenicy. Według USDA w tym sezonie kraj ten powinien sprowadzić 12 mln ton tego zboża, mimo że zapasy krajowe (134 mln ton) wystarczyłyby nawet na 10 miesięcy spożycia.
Europejski kontrakt na pszenicę w ograniczonym stopniu korzysta ze wzrostów w Chicago
Na giełdzie w Paryżu pszenica z dostawą w grudniu zbliża się do zakończenia obrotu co podnosi zmienność, a obniża wiarygodność wycen. Największy obrót odbywa się teraz na kontrakcie marcowym, którego odbicie zatrzymało się w okolicy 230 eur/t.
Unijna pszenica musi szukać własnej konkurencyjności na rynku eksportowym
Wprawdzie ostatnie spadki na rynku eurodolara pomagają unijnym eksporterom (euro się osłabiło), to jednak wtorkowy przetarg egipskiego GASC pokazał, że dostawy rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy z basenu Morza Czarnego są najtańsze na rynku. Ostatecznie Egipt zakupił 120 tys. ton rosyjskiej pszenicy i 60 tys ton ukraińskiej.
Dane KE pokazują, że eksport unijnej pszenicy jest w tym sezonie ciągle o blisko 1/5 mniejszy niż przed rokiem, ale zbliżony do średniej 5-letniej.
Źródło: Euronext-Paryż, KE, USDA, CBoT