poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Analiza rynku wieprzowiny. W trzy lata Polska straciła połowę stad świń

spot_img

Gobarto sporządziło analizę  III kw. 2022 rynku wieprzowiny. Płynie z niej smutne podsumowanie. Mianowicie w trzy lata Polska straciła połowę stad świń, najwięcej dotyczyło to małych gospodarstw. 

Analiza rynku wieprzowiny. W trzy lata Polska straciła połowę stad świń
zdj: archiwum AP

W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 stad

Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 59,2 tys. – wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 10 października 2022 r. Oznacza to aż 2 347 (3,81%) mniej stąd niż 3 miesiące temu. W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 stad. Obecnie jest w Polsce o połowę mniej hodowli trzody niż było ich niespełna 3 lata temu. Ich liczba nieprzerwanie spada z powodu nieopłacalności produkcji i Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).  W czerwcu Główny Inspektorat Weterynarii wyznaczył pierwsze w tym roku ogniska ASF. Do 24 października było ich czternaście.

Coraz mniej świń w Polsce. Rolnicy odchodzą od hodowli

Dynamika spadku pogłowia przyśpiesza. Według danych ARiMR, pogłowie trzody chlewnej w Polsce wyniosło na początku października br. 9,43 mln sztuk, w porównaniu do 10,14 mln z początku roku. W pierwszym kwartale liczba świń zmniejszyła się o 3,5%, drugi kwartał przyniósł wyhamowanie dynamiki spadku do 0,6%, a trzeci ponowne przyspieszenie – do 2,99%. Tylko w ostatnim kwartale ubyło w Polsce 291 tysięcy świń, podczas gdy od początku roku 707 tys.

Spadki w liczbie pogłowia w ostatnich 3 miesiącach odnotowało 15 z 16 województw. Największe redukcje dotyczą kujawsko-pomorskiego (-7,32%), podkarpackiego (-6,97%) i świętokrzyskiego (6,91%). Minimalny przyrost pogłowia, o 155 sztuk, odnotowano jedynie w łódzkim. W większości województwa położonych w przygranicznym pasie południowo-zachodniej Polski liczba świń jest śladowa.

świń w Polsce. Rolnicy odchodzą od hodowli
zdj:POLPIG

​​Niestety ubywa najmniejszych stad. Blisko 1/5 stad w Polsce to najmniejsze hodowle posiadające do 5 sztuk świń. W porównaniu do drugiego kwartału ubyło ich o ponad 11%. Uwagę zwracają delikatne wzrosty w stadach liczących między 21 a 50 świń oraz spadki w hodowlach większych niż 51 świń. Hodowle powyżej 100 świń, odpowiadają jednak nieprzerwanie za blisko 90% pogłowia w kraju. Średnia wielkość stada w III kwartale wzrosła do 159 świń.

Ceny żywca wieprzowego wciąż za niskie

W trudnej sytuacji nie pomaga też fakt niskich cen za żywiec. Brak poprawy opłacalności produkcji świń przy wysokich kosztach pasz i energii będzie prowadził do dalszej likwidacji stad. Na koniec października podaż żywca wieprzowego na krajowym rynku jest poniżej poziomu roku ubiegłego. Handel odbywa się na mniejszą skalę niż zwykle o tej porze. W rezultacie ceny tuczników spadły za klasę E do poziomu 8,80 zł/k. Z kolei za kilogram tucznika w wadze żywej w kraju można uzyskać od 6,00 do maksymalnie 7,70 zł/kg. Niestety według specjalistów, jakiekolwiek impulsy do wzrostu cen skupu mogą pojawić się w okresie przedświątecznym.

źródło:polpig

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x