sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Areał upraw pszenicy i kukurydzy w USA powinien wzrosnąć w tym roku

spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) ogłosił w ostatni dzień marca swoje prognozy zasiewów głównych amerykańskich upraw.

Powierzchnia uprawy kukurydzy w 2023 r. szacowana jest na 92,0 mln akrów, co oznacza wzrost o 4 procent lub 3,42 mln akrów od zeszłego roku rok. Oczekuje się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem powierzchnia upraw wzrośnie lub pozostanie niezmieniona w 40 z 48 ocenianych stanów.

Powierzchnia uprawy soi w 2023 roku szacowana jest na 87,5 miliona akrów, czyli tylko nieznacznie więcej niż w ubiegłym roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem, powierzchnia upraw wzrośnie lub nie ulegnie zmianie w 15 z 29 ocenianych stanów.

Areał zasiewów amerykańskiej soi i kukurydzy na przestrzeni lat:

Cały obszar uprawy pszenicy w 2023 r. szacuje się na 49,9 mln akrów, czyli o 9 procent więcej niż w 2022 r.Pszenica ozima została zasiana na obszarze 37,5 miliona akrów – 13 procent więcej niż rok wcześniej i o 2 procent więcej w porównaniu z poprzednimi szacunkami. Tego łącznie około 26,0 milionów akrów to twarda czerwona zima, 7,80 miliona akrów to miękka czerwona zima, a 3,71 miliona akrów to biała zima.

Obszar, który ma zostać obsadzony pszenicą jarą w 2023 r., szacuje się na 10,6 mln akrów, czyli o 2 procenty mniej niż w 2022 r.  W tym około 9,95 miliona akrów to pszenica twarda czerwona jara. Powierzchnia uprawy durum na rok 2023 ma wynieść 1,78 miliona akrów, czyli o 9 procent więcej niż w poprzednim roku.

Szacunki areału zasiewów kukurydzy i pszenicy były powyżej oczekiwań rynkowych, ale soi mniejszy od przewidywań analityków.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x