czwartek, 22 lutego, 2024

Amerykanie podnieśli w grudniu swoje prognozy światowej produkcji kukurydzy i pszenicy

spot_img

Rekordowe zbiory kukurydzy w USA i na świecie

W grudniowym raporcie na sezon 2023/24 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) pozostawił krajowe zbiory kukurydzy na rekordowym poziomie 387,0 mln ton. Jest to wynik o 11% lepszy niż przed rokiem, a zapasy na koniec sezonu wzrosną w USA aż o 58% r/r.

Globalne zbiory kukurydzy powinny wzrosnąć o 6% – r/r

USDA spodziewa się, że globalna produkcja kukurydzy wzrośnie o 5,6% – rok do roku i wyniesie rekordowe 1,222 mld ton. Obecna prognoza jest o 1,3 mln ton lepsza od tej z listopada, kiedy to korekta w górę sięgnęła 6,3 mln ton.

Kukurydza – globalna produkcja oraz zużycie (lewa oś) i zapasy (prawa oś) w mln ton:

Ponownie lepsze prognozy dla Ukrainy i Rosji

Warto odnotować kolejny już wzrost szacunków produkcji kukurydzy w Rosji i na Ukrainie – po 1 mln ton w tym miesiącu, który z nawiązką zrekompensował gorsze oczekiwania zbiorów w Meksyku (-1 mln ton).

Unijne zbiory kukurydzy zostały podniesione o skromne 0,3 mln ton do 60,1 mln ton, co oznaczać będzie poziom o 7,7 mln ton większy niż w fatalnym dla produkcji kukurydzy 2022 roku.

Za gwałtowne odbicie światowej produkcji (5,6% w skali roku) odpowiadać mają głównie USA, Argentyna (po katastrofalnej suszy), Unia Europejska i Ukraina, przy założeniu doskonałych, chociaż o 8 mln ton niższych zbiorach w Brazylii.

Światowe zużycie kukurydzy wzrośnie wolniej niż produkcja

Globalna konsumpcja kukurydzy w sezonie 2023/24 została podniesiona o 1,9 mln ton od listopada i powinna wynieść 1,207 mld tonW skali roku konsumpcja kukurydzy powinna wzrosnąć o 3,4%, ale i tak nie dogoni skali wzrostu zapowiadanej produkcji.

Zapasy globalne kukurydzy powiększą się na koniec sezonu

Najnowszy raport zwiększył prognozę globalnych zapasów kukurydzy na koniec sezonu 2023/24 o symboliczne 0,2 mln ton do 315,2 mln ton.

W skali roku zapasy kukurydzy powinny zwiększyć się aż o 5,0% (15 mln ton).

Sytuacja podażowo-popytowa na światowym rynku kukurydzy wygląda bardzo dobrze w porównaniu do sezonu 2022/23. Może się to jednak zmienić, jeśli sucha pogoda utrzyma się dłużej w Ameryce Południowej i doprowadzi do cięć oczekiwanej produkcji. Na razie USDA pozostawił prognozy produkcji w Brazylii (129 mln ton) i Argentynie (55 mln ton) na niezmienionym od listopada poziomie.

USDA podniósł globalną prognozę zbiorów pszenicy

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł w grudniu swoje oczekiwania zbiorów pszenicy na świecie o 1,0 mln ton (-1,5 mln ton w listopadzie) do 783,0 mln ton. Co, jeśli się prognoza sprawdzi, będzie o 1% gorszym wynikiem w stosunku do rekordowych 789,7 mln ton z sezonu 2022/23.

Korekta w górę dla Kanady i Australii przewyższa cięcie produkcji w Brazylii

Wyższe niż w listopadzie prognozy zbiorów pszenicy dotyczą Argentyny i Australii (po 1,0 mln ton) śladem korekty w górę oficjalnych danych opublikowanych w tych krajach.

Wymienione korekty w górę zostały częściowo zniwelowane przez spadek szacunków dla Brazylii (-1 mln ton).

Zbiory w UE na poziomie sprzed roku, ale eksport powinien wzrosnąć

Produkcja i eksport pszenicy w UE pozostawione zostały w grudniu na poziomie 134,3 mln ton (bez zmian r/r) i 37,5 mln ton (+2,5 mln ton r/r).

Mimo polepszenia prognoz zbiory pszenicy w Australii spadną o 37% r/r

W skali roku największy spadek zbiorów odnotować powinna Australia (z rekordowych 40,6 do 25,5 mln ton), Kazachstan (z 16,4 do 12 mln ton), Kanada (z 34,3 do 32 mln ton), ale też Rosja (z rekordowych 92 do 90 mln ton).

Rosja odpowiadać będzie za 1/4 światowego eksportu pszenicy

Śladem mniejszej produkcji pójdzie też mniejszy niż w poprzednim sezonie (ale większy niż oczekiwano w listopadzie) eksport z Australii i Kanady. Jednocześnie sprzedaż zagraniczna rosyjskiej pszenicy wzrośnie do 50 mln ton, czyli o 2,5 mln ton powyżej rekordu z 2022/23.

Światowy eksport pszenicy prognozowany jest na 207,2 mln ton (-6% – r/r), a Rosja ma odpowiadać aż za 24% tego eksportu (22% w sezonie 2022/23).

Pszenica – produkcja, zużycie (lewa oś) i zapasy globalne (prawa oś) w mln ton:

Światowa konsumpcja pszenicy przewyższy produkcję

Globalne zużycie pszenicy w sezonie 2023/24 prognozowane jest na 794,7 mln ton (+1,8 mln ton od listopada), co oznacza, że przewyższy produkcję szacowaną na 783,0 mln ton.

Zapasy pszenicy mocno spadną na koniec sezonu 2023/24

Konsekwencją grudniowych zmian prognoz podaży i popytu jest spadek o skromne 0,5 mln ton, do 258,27 mln ton, oczekiwanych zapasów pszenicy na koniec obecnego sezonu. Prognozowany wynik jest o 4,3% (11,7 mln ton) gorszy niż w sezonie 2022/23 i najgorszy od czterech sezonów.

Źródło: USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x