sobota, 24 lutego, 2024

Według GUS zbiory zbóż ogółem wzrosły w tym roku o 0,5%, a rzepaku o 3%

spot_img

W opublikowanym 18-go grudnia 2023 r. raporcie „Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2023 r..” Główny Urząd Statystyczny szacuje:

  • zbiory zbóż ogółem wyniosły 35,8 mln t, tj. o ok. 0,5% więcej od zbiorów ubiegłorocznych,
  • produkcję zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi na 26,5 mln t, tj. o ok. 2% mniej od zbiorów ubiegłorocznych,
  • zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,7 mln t, tj. o ok. 3% więcej od zbiorów ubiegłorocznych.

Zboża

Zbiory zbóż powszechnie prowadzono w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Sierpniowe opady deszczu wydłużały czas przeprowadzania zbiorów zbóż, prowadząc do zwiększenia wilgotności ziarna oraz redukcji poziomu białka w zbieranym ziarnie. Do końca sierpnia na obszarze prawie całego kraju prace żniwne zakończono.

Powierzchnia:

Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2023 r. wyniosła ok. 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – ok. 5,8 mln ha, z tego:

  • pszenicy ponad 2,4 mln ha,
  • żyta ponad 0,7 mln ha,
  • jęczmienia ponad 0,6 mln ha,
  • owsa blisko 0,5 mln ha,
  • pszenżyta ok. 1,2 mln ha,
  • mieszanek zbożowych ok. 0,3 mln ha.

Plony:

Szacuje się, że plony zbóż ogółem wyniosą ok. 49,9 dt/ha, tj. o 0,4 dt/ha (o 1%) więcej od plonów ubiegłorocznych, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 45,6 dt/ha, tj. o 0,3 dt/ha (o 1%) mniej od plonów z roku ubiegłego.

Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 48,8 dt/ha, tj. na poziomie roku ubiegłego.

Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 34,0 dt/ha, tj. o 2,2 dt/ha (o 6%) mniej od plonów ubiegłorocznych.

Zbiory:

Zbiory zbóż ogółem ocenia się na ok. 35,8 mln t, tj. o 0,2 mln t (o 0,5%) więcej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 26,5 mln t, tj. o 0,4 mln t (o 2%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż ozimych wyszacowano na 22,2 mln t, tj. o 0,2 mln t (o 1%) więcej od zbiorów 
z roku ubiegłego.

Zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 4,2 mln t, tj. o 0,6 mln t (o 13%) mniej od zbiorów z roku ubiegłego.

Kukurydza

Zbiory kukurydzy wzrosły o 8% r/r dzięki większej powierzchni i lepszym plonom

Ocenia się, że powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 5% i wyniosła ok. 1,3 mln ha.

Szacuje się, że plony kukurydzy na ziarno wyniosą 72,9 dt/ha i będą większe od ubiegłorocznych o ok. 1,8 dt/ha, tj. o 3%.

Zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno oszacowano na ok. 9,2 mln t, tj. o ok. 8% więcej od ubiegłorocznych.

Tegoroczne warunki pogodowe nie sprzyjały na ogół dynamicznemu wzrostowi i rozwojowi roślin kukurydzy. Niskie temperatury powietrza w kwietniu i w maju spowodowały, że siewy kukurydzy były opóźnione, a wschody roślin wydłużone w czasie i nierównomierne. Warunki wzrostu i rozwoju roślin kukurydzy w kolejnych miesiącach były regionalnie zróżnicowane. W wielu rejonach kraju (zwłaszcza w środkowo-północnej części) wystąpiło znaczne przesuszenie gleby powodujące niepełne zaziarnienie kolb, a także podsychanie roślin (szczególnie na glebach lżejszych). W rejonach kraju (głównie w południowej części), gdzie opady były bardziej regularne, warunki wegetacji kukurydzy były korzystne. Rośliny osiągnęły właściwą masę i wysokość, a kolby były dobrze wypełnione ziarnem. Plonowanie roślin będzie zatem zróżnicowane regionalnie, a nawet lokalnie. Zbiór kukurydzy na ziarno rozpoczęto w październiku, a powszechnie prowadzono w listopadzie. Niewielka część plantacji pozostaje jeszcze niezebrana. Plonowanie roślin z plantacji pozostawionych na późniejszy zbiór będzie niższe, a zebrane ziarno gorszej jakości.

Szacuje się, że powierzchnia kukurydzy uprawianej na zielonkę jest mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 4% i wynosi ponad 0,6 mln ha. Zbiory kukurydzy na zielonkę ocenia się na ok. 28,5 mln t, tj. o 6% mniej od uzyskanych w 2022 r.

Rzepak i rzepik

Zbiory rzepaku wzrosły o 3% r/r

Ocenia się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 2% i wyniosła ok. 1,1 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na ok. 3,7 mln t, tj. o ok. 3% więcej od ubiegłorocznych.

Żniwa rzepaku rozpoczęto lokalnie w drugiej połowie lipca, a powszechnie prowadzono w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Pomimo notowanych opadów deszczu w okresie zbiorów w drugiej połowie sierpnia prowadzenie prac żniwnych zakończono. Nasiona rzepaku z tegorocznych zbiorów są dobrej jakości i wykazują wysoki stopień zaolejenia (powyżej 40%).

Źródło: GUS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x