środa, 7 czerwca, 2023

Amerykanie kupują polską pszenicę

spot_img

Stany Zjednoczone są dużym producentem i eksporterem pszenicy, stąd krajowi przetwórcy niezwykle rzadko muszą sprowadzać to zboże z zagranicy. Jednak w tym roku farmerzy na południu USA, gdzie uprawiana jest twarda czerwona pszenica ozima, mierzą się z dotkliwą suszą. Najgorsza sytuacja jest w Kolorado, Kansas, Nebrasce, Oklahomie i Teksasie. Najnowsze oceny stanu pszenicy ozimej pokazują, że tylko 31% zasiewów (w skali USA) jest w dobrym lub doskonałym stanie.

Bardzo zła kondycja upraw

Jednocześnie aż 40% upraw jest w złej i bardzo złej kondycji. Przekłada się to na zapowiedź trzecich z kolei bardzo słabych zbiorów pszenicy w tym roku ocenianych na tylko nieco ponad 45 mln ton. Stąd też amerykańscy młynarze coraz częściej posiłkują się importem pszenicy z Unii Europejskiej, w tym z Polski.

W ostatnich dniach uczestnicy rynku informowali o tym, że Stany Zjednoczone zakupiły około 210 tys. ton unijnego ziarna (12,5 do 13% białka), w tym z Polski – 150 tys. ton i z Niemiec – 60 tys. ton. Dostawa ma być realizowana między majem, a sierpniem.

W statystykach KE (sezon 2022/23) można znaleźć potwierdzoną sprzedaż do USA – 32,8 tys. ton polskiej pszenicy w styczniu tego roku (dane kończą się niestety na lutym).

Nabywcy polskiej pszenicy

USA należą do okazjonalnych nabywców polskiej pszenicy, a większość naszego eksportu płynie do Afryki i do krajów Bliskiego Wschodu.

Eksport pszenicy miękkiej z Polski (poza UE) sięga w tym sezonie 2,85 mln ton i jest 2,3 razy wyższy (134%) niż w tym samym czasie słabego pod względem eksportu sezonu 2021/22.

Źródło: KE, ewgt

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

2.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
12 dni temu

Tak się robi kasę na wojnie ,tylko nasi dali się ograć.USA na kupi teraz za grosze dobrej jakości pszenicy a my śmierci będziemy jedli.Jak się nie umie rządzić to czas na zmiany

Domin
Domin
11 dni temu

Za darmo po 600 zł tona każdy by chciał. Ukraińcom dawali po 1500 zł

Bolo
Bolo
11 dni temu

Świetny interes! Amerykańce kupią tanio jakościową polską pszenicę, a my będziemy utylizować w naszych żołądkach „cudeńka” rodem z Ukrainy.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x