poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Amerykanie kupują polską pszenicę

spot_img

Stany Zjednoczone są dużym producentem i eksporterem pszenicy, stąd krajowi przetwórcy niezwykle rzadko muszą sprowadzać to zboże z zagranicy. Jednak w tym roku farmerzy na południu USA, gdzie uprawiana jest twarda czerwona pszenica ozima, mierzą się z dotkliwą suszą. Najgorsza sytuacja jest w Kolorado, Kansas, Nebrasce, Oklahomie i Teksasie. Najnowsze oceny stanu pszenicy ozimej pokazują, że tylko 31% zasiewów (w skali USA) jest w dobrym lub doskonałym stanie.

Bardzo zła kondycja upraw

Jednocześnie aż 40% upraw jest w złej i bardzo złej kondycji. Przekłada się to na zapowiedź trzecich z kolei bardzo słabych zbiorów pszenicy w tym roku ocenianych na tylko nieco ponad 45 mln ton. Stąd też amerykańscy młynarze coraz częściej posiłkują się importem pszenicy z Unii Europejskiej, w tym z Polski.

W ostatnich dniach uczestnicy rynku informowali o tym, że Stany Zjednoczone zakupiły około 210 tys. ton unijnego ziarna (12,5 do 13% białka), w tym z Polski – 150 tys. ton i z Niemiec – 60 tys. ton. Dostawa ma być realizowana między majem, a sierpniem.

W statystykach KE (sezon 2022/23) można znaleźć potwierdzoną sprzedaż do USA – 32,8 tys. ton polskiej pszenicy w styczniu tego roku (dane kończą się niestety na lutym).

Nabywcy polskiej pszenicy

USA należą do okazjonalnych nabywców polskiej pszenicy, a większość naszego eksportu płynie do Afryki i do krajów Bliskiego Wschodu.

Eksport pszenicy miękkiej z Polski (poza UE) sięga w tym sezonie 2,85 mln ton i jest 2,3 razy wyższy (134%) niż w tym samym czasie słabego pod względem eksportu sezonu 2021/22.

Źródło: KE, ewgt

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

2.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
1 rok temu

Tak się robi kasę na wojnie ,tylko nasi dali się ograć.USA na kupi teraz za grosze dobrej jakości pszenicy a my śmierci będziemy jedli.Jak się nie umie rządzić to czas na zmiany

Domin
Domin
1 rok temu

Za darmo po 600 zł tona każdy by chciał. Ukraińcom dawali po 1500 zł

Bolo
Bolo
1 rok temu

Świetny interes! Amerykańce kupią tanio jakościową polską pszenicę, a my będziemy utylizować w naszych żołądkach „cudeńka” rodem z Ukrainy.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x