wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Ceny hurtowe paliw są już wyższe niż przed rokiem

spot_img

Paliwa systematycznie drożeją na krajowym rynku już od połowy listopada ubiegłego roku, kiedy to zaczęły się wzrosty notowań ropy. Ma to oczywiście związek z trwającymi na masową skalę szczepieniami przeciwko Covid-19, które dają nadzieję na pokonanie światowej pandemii. Co prawda koronawirus nie daje za wygraną, a popyt na ropę rośnie bardzo powoli, to jednak masowe zakupy spekulacyjne surowców windują ceny. W konsekwencji notowania giełdowe ropy są najwyższe od 13 miesięcy i wróciły na poziom sprzed pandemii.

W połowie 8-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,86 zł/l i tylko grosz mniej za olej napędowy. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena obu paliw wzrosła o 11 groszy na litrze, a od początku roku paliwa te podrożały o 31 gr/l (ON) i 37 gr/l (Pb95).

Tymczasem ceny hurtowe popularnej 95-ki i diesla przewyższają już o ok. 10 gro/l ceny sprzed roku. Mimo to dzięki niższym marżom, tankując płacimy ciągle mniej niż w analogicznym okresie 2020 (patrz tabela).

Ceny średnie paliw w detalu: 24-02-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,16 zł/l (+12 gr/l);
• Pb95: 4,86 zł/l (+11 gr/l);

• ON: 4,85 zł/l (+11 gr/l);
• LPG: 2,42 zł/l (+8 gr/l).

Zmiany cen w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy

W lutym notowania ropy wybiły się z kilkutygodniowej konsolidacji wracając tym samym do poziomów sprzed roku, a ostatnio nawet powyżej.

Problemy związane z pandemią koronawirusa są ciągle duże, ale nie przeszkadza to inwestorom w kupowaniu akcji oraz kontraktów na surowce, w tym ropę. Inwestorzy korzystają z kolejnych programów „drukowania pieniądza”, które mają łagodzić efekty pandemii. Dodatkowym czynnikiem prowzrostowym są rozpoczęte z rozmachem szczepienia na Covid-19. Entuzjazm na rynkach zapanował już w listopadzie i kontynuowany jest na początku 2021 roku. Systematyczne wzrosty sprawiły, że ropa z łatwością przebiła poziomy z lutego ubiegłego roku, a jej wyceny wróciły do poziomu sprzed pandemii.

Notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu USD/PLN (lewa oś):

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach 2021 rok przyniósł znaczny wzrost cen benzyny 95 i jeszcze większy diesla. Tylko w tygodniu kończącym się 24-go lutego cena średnia Pb95 wzrosła o 12 groszy, a ON o 7 groszy na litrze i aż odpowiednio 51 gr/l i 42 gr/l od początku roku. W środę (24.02.2021) olej napędowy kosztował w PKN Orlen ok. 4,84 zł/l, a Pb-95 4,77 zł/l (cena hurtowa z VAT).

W połowie 8-go tygodnia 2021 średnia marża stacji paliw (modelowa) ze sprzedaży ON wzrosła z minus 3 gr/l do 2 gr/l, a w przypadku Pb95 z 8 do 10 gr/l.

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x