niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF

spot_img

Od 11 marca br. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty na skutek klęsk żywiołowych lub wystąpienia ASF składać mogą wnioski o wsparcie finansowe z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW 2014-2020. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi 300 tys. zł. Z tym że nie może ona przekroczyć poziomu 80 proc. kosztów kwalifikowanych. 

Klęski i ASF

O pomoc w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” ubiegać się mogą rolnicy, którzy ponieśli szkody spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, uderzenie pioruna. 
Drugą grupę rolników uprawnionych do wnioskowania stanowią hodowcy, którym powiatowy lekarz weterynarii w drodze decyzji nakazał zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF. 

Ze wsparcia skorzystać mogą poszkodowani rolnicy, którzy ponieśli straty w roku, w którym składany jest wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich. 

Minimum 30 procent strat

Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. A straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych strat w wyniku klęsk, które powstały w gospodarstwie określa komisja powołana przez wojewodę. 

W przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych dotacja może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, np. na odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów, odbudowę zniszczonych budynków czy zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych.

30 procent liczby świń

Natomiast w przypadku wystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji zwierzęta te stanowiły co najmniej 30 proc. świń będących w posiadaniu tego gospodarza. 

Dodajmy, że rolnik którego gospodarstwo zostało poszkodowane przez ASF może otrzymać rekompensatę na inwestycje niezwiązane z produkcją świń.

Kiedy i gdzie?

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Nabór potrwa do 31 grudnia 2021 r. Wnioski można składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Dokumenty aplikacyjne można również złożyć za pośrednictwem biur powiatowych ARiMR działających na terenie właściwego oddziału regionalnego. 

Szersza informacja o naborze dostępna jest w internetowym portalu ARiMR, pod numerem bezpłatnej telefonicznej infolinii: 800-38-00-84 i w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych Agencji.
 
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x