poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Regulacja pługa w 5 krokach

spot_img

Przy wykorzystaniu systemu CLAAS CEMOS. Czyli ciągnik sam podpowiada jak ustawić pług.

System CEMOS dla ciągników (dostępny obecnie w traktorach CLAAS serii ARION 500 i 600 oraz AXION 800 i 900) to jedyny system na rynku, który jest w stanie całkowicie zoptymalizować zarówno wydajność pracy, jak i zużycie paliwa, a także podpowiedzieć, jak poprawnie wyregulować ciśnienie w oponach i dostosować balast według zastosowania ciągnika z narzędziem towarzyszącym.

Ale nie tylko! To także system, który pokazuje operatorowi, w jaki sposób ustawić ciągnik, aby jak najlepiej wykorzystać go podczas pracy. Jednocześnie uczy się na podstawie wykonywanego zadania i w razie potrzeby koryguje ustawienia. Stale podpowiada rozwiązania, dzięki czemu rolnik jest w stanie skonfigurować obsługę pługa nawet bez konieczności otwierania instrukcji obsługi. System CEMOS, w porozumieniu z operatorem, optymalizuje interakcję pomiędzy ciągnikiem a dołączanym do niego narzędziem, co pozwala uzyskać najlepsze rezultaty.

Łatwa i intuicyjna konfiguracja dzięki CEMOS w praktyce

Aby przekonać się, czy ten innowacyjny system firmy CLAAS faktycznie sprawdza się bez konieczności użycia instrukcji obsługi, przeprowadziliśmy test jego funkcjonowania na polu w gospodarstwie pana Karola w województwie podlaskim. Gospodarz pracował za pomocą ciągnika CLAAS AXION 870 z zawieszanym i obracanym pługiem Juwel 8 firmy LEMKEN. System CEMOS pozwala jednak na konfigurację pługów także innych marek, takich jak: Amazone, Grégoire-Besson, Kongskilde, KUHN, Kverneland i wspomniana LEMKEN. W przyszłości będzie podpowiadać, jak należy ustawić inne narzędzia towarzyszące różnych firm.

–Na terminalu CEBIS w ciągnikach CLAAS, w zakładce „Optymalizacja” – „Asystenci” – „Podstawowe ustawienie narzędzia”, znajduje się asystent ustawienia pługa. Pozwala on w pięciu prostych krokach ustawić pług bez potrzeby użycia instrukcji obsługi producenta maszyny towarzyszącej. Najpierw dokonujemy wyboru typu orki, wstępnie kontrolujemy ustawienia, wskazujemy głębokość roboczą, szerokość pierwszej skiby i punkt uciągu oraz na końcu, regulujemy przedpłużki – tłumaczy Emil Kaźmierczak z CLAAS Polska, oraz krok po kroku wyjaśnia, jaki proces czeka operatora próbującego samodzielnie skonfigurować maszynę:

Krok 1: W tym kroku użytkownik wskazuje typ orki (przedsiewna czy przedzimowa) i typ pracy (standardowa czy po caliźnie). Ma również możliwość wyboru opcji pracy z wałem.

Krok 2: Następnie dokonuje kontroli wstępnej: określa rozstaw kół ciągnika, mierzy oraz reguluje wysokość dolnych cięgieł, upewnia się, że są one w pozycji pływającej, wykonuje pierwszy przejazd kontrolny, wyznacza linię uciągu, kontroluje pozycję górnego łącznika.

Krok 3: W tym kroku użytkownik określa głębokość roboczą – wprowadza żądaną wartość i odpowiednio ustawia pług – reguluje szerokość orki, poziomuje i pionuje pług oraz wprowadza dane pługa do systemu.

Krok 4: Następnie dokonuje pomiaru szerokości pierwszej skiby oraz korekty punktu uciągu.

Krok 5: Na koniec ustawia przedpłużki i przystępuje do pracy.

Po konfiguracji, wraz z przedstawicielami producenta pługa LEMKEN, sprawdziliśmy poprawność ustawień. Okazuje się, że system w bardzo przejrzysty sposób podpowiedział, jak ustawić pług.

– Jestem pod wrażeniem. Wszystkie wskazania systemu CEMOS były idealnie dopasowane do pługa, dzięki czemu sprawnie i szybko ustawiłem go w polu bez dostępu do instrukcji – wyznaje z zachwytem pan Karol, właściciel gospodarstwa, który dokonał testu intuicyjnego systemu CEMOS w ciągniku CLAAS AXION 870.

Cały proces ustawienia pługa dzięki systemowi CEMOS można zobaczyć na filmie.

Wlej paliwo i ruszaj do pracy

Jeśli więc nie przepadacie za czytaniem instrukcji i chcecie w szybki sposób przystąpić do pracy, system CEMOS jest tym, czego szukacie. To inteligentne rozwiązanie firmy CLAAS, służące optymalizacji pracy ciągnika rolniczego, w naprawdę prostym trybie przygotowuje do pracy w polu – od ustawienia ciśnienia w ogumieniu ciągnika po konfigurację pługa. Nie tylko podpowie, jak ustawić narzędzie, lecz także poinformuje, jak najlepiej wykorzystać potencjał zestawu maszyn – czyli ciągnika i maszyny towarzyszącej.

System zoptymalizuje obie maszyny, aby zwiększyć ich wydajność i zmniejszyć zużycie paliwa. Zostało to zresztą udowodnione podczas testu DLG, w którym ciągnik CLAAS AXION 870 wyposażony w system CEMOS uzyskał wydajność wyższą o 16,3% i spalanie niższe o 16,8% – w porównaniu z ciągnikiem AXION 870 bez systemu CEMOS. Innowacyjny system zapewnił także prestiżowy tytuł Tractor of the Year 2021 (TOTY) ciągnikowi AXION 960 CEMOS.

Nawet niedoświadczeni użytkownicy będą w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki w obsłudze ciągnika i narzędzia doczepianego. Dla doświadczonych operatorów zalecenia systemu CEMOS będą stanowić znaczne ułatwienie w dostosowywaniu kombinacji ciągnika i narzędzia doczepianego do optymalnego zakresu osiągów lub optymalnej wydajności.

Obecnie wybrane modele ciągników CLAAS o mocy powyżej 200 KM wyposażone w system CEMOS można wynająć w ramach promocji. Koszt obejmuje ubezpieczenie, przeglądy i obsługę serwisową, a ciągnik przez okres wynajmu jest objęty ochroną gwarancyjną. Dzięki temu wynajmujący nie musi martwić się o nieplanowane koszty. Wystarczy tylko wlać paliwo i ruszyć do pracy.

Adam Płachta
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x