niedziela, 1 sierpnia, 2021

Regulacja pługa w 5 krokach

-REKLAMA-spot_img

Przy wykorzystaniu systemu CLAAS CEMOS. Czyli ciągnik sam podpowiada jak ustawić pług.

System CEMOS dla ciągników (dostępny obecnie w traktorach CLAAS serii ARION 500 i 600 oraz AXION 800 i 900) to jedyny system na rynku, który jest w stanie całkowicie zoptymalizować zarówno wydajność pracy, jak i zużycie paliwa, a także podpowiedzieć, jak poprawnie wyregulować ciśnienie w oponach i dostosować balast według zastosowania ciągnika z narzędziem towarzyszącym.

Ale nie tylko! To także system, który pokazuje operatorowi, w jaki sposób ustawić ciągnik, aby jak najlepiej wykorzystać go podczas pracy. Jednocześnie uczy się na podstawie wykonywanego zadania i w razie potrzeby koryguje ustawienia. Stale podpowiada rozwiązania, dzięki czemu rolnik jest w stanie skonfigurować obsługę pługa nawet bez konieczności otwierania instrukcji obsługi. System CEMOS, w porozumieniu z operatorem, optymalizuje interakcję pomiędzy ciągnikiem a dołączanym do niego narzędziem, co pozwala uzyskać najlepsze rezultaty.

Łatwa i intuicyjna konfiguracja dzięki CEMOS w praktyce

Aby przekonać się, czy ten innowacyjny system firmy CLAAS faktycznie sprawdza się bez konieczności użycia instrukcji obsługi, przeprowadziliśmy test jego funkcjonowania na polu w gospodarstwie pana Karola w województwie podlaskim. Gospodarz pracował za pomocą ciągnika CLAAS AXION 870 z zawieszanym i obracanym pługiem Juwel 8 firmy LEMKEN. System CEMOS pozwala jednak na konfigurację pługów także innych marek, takich jak: Amazone, Grégoire-Besson, Kongskilde, KUHN, Kverneland i wspomniana LEMKEN. W przyszłości będzie podpowiadać, jak należy ustawić inne narzędzia towarzyszące różnych firm.

–Na terminalu CEBIS w ciągnikach CLAAS, w zakładce „Optymalizacja” – „Asystenci” – „Podstawowe ustawienie narzędzia”, znajduje się asystent ustawienia pługa. Pozwala on w pięciu prostych krokach ustawić pług bez potrzeby użycia instrukcji obsługi producenta maszyny towarzyszącej. Najpierw dokonujemy wyboru typu orki, wstępnie kontrolujemy ustawienia, wskazujemy głębokość roboczą, szerokość pierwszej skiby i punkt uciągu oraz na końcu, regulujemy przedpłużki – tłumaczy Emil Kaźmierczak z CLAAS Polska, oraz krok po kroku wyjaśnia, jaki proces czeka operatora próbującego samodzielnie skonfigurować maszynę:

Krok 1: W tym kroku użytkownik wskazuje typ orki (przedsiewna czy przedzimowa) i typ pracy (standardowa czy po caliźnie). Ma również możliwość wyboru opcji pracy z wałem.

Krok 2: Następnie dokonuje kontroli wstępnej: określa rozstaw kół ciągnika, mierzy oraz reguluje wysokość dolnych cięgieł, upewnia się, że są one w pozycji pływającej, wykonuje pierwszy przejazd kontrolny, wyznacza linię uciągu, kontroluje pozycję górnego łącznika.

Krok 3: W tym kroku użytkownik określa głębokość roboczą – wprowadza żądaną wartość i odpowiednio ustawia pług – reguluje szerokość orki, poziomuje i pionuje pług oraz wprowadza dane pługa do systemu.

Krok 4: Następnie dokonuje pomiaru szerokości pierwszej skiby oraz korekty punktu uciągu.

Krok 5: Na koniec ustawia przedpłużki i przystępuje do pracy.

Po konfiguracji, wraz z przedstawicielami producenta pługa LEMKEN, sprawdziliśmy poprawność ustawień. Okazuje się, że system w bardzo przejrzysty sposób podpowiedział, jak ustawić pług.

– Jestem pod wrażeniem. Wszystkie wskazania systemu CEMOS były idealnie dopasowane do pługa, dzięki czemu sprawnie i szybko ustawiłem go w polu bez dostępu do instrukcji – wyznaje z zachwytem pan Karol, właściciel gospodarstwa, który dokonał testu intuicyjnego systemu CEMOS w ciągniku CLAAS AXION 870.

Cały proces ustawienia pługa dzięki systemowi CEMOS można zobaczyć na filmie.

Wlej paliwo i ruszaj do pracy

Jeśli więc nie przepadacie za czytaniem instrukcji i chcecie w szybki sposób przystąpić do pracy, system CEMOS jest tym, czego szukacie. To inteligentne rozwiązanie firmy CLAAS, służące optymalizacji pracy ciągnika rolniczego, w naprawdę prostym trybie przygotowuje do pracy w polu – od ustawienia ciśnienia w ogumieniu ciągnika po konfigurację pługa. Nie tylko podpowie, jak ustawić narzędzie, lecz także poinformuje, jak najlepiej wykorzystać potencjał zestawu maszyn – czyli ciągnika i maszyny towarzyszącej.

System zoptymalizuje obie maszyny, aby zwiększyć ich wydajność i zmniejszyć zużycie paliwa. Zostało to zresztą udowodnione podczas testu DLG, w którym ciągnik CLAAS AXION 870 wyposażony w system CEMOS uzyskał wydajność wyższą o 16,3% i spalanie niższe o 16,8% – w porównaniu z ciągnikiem AXION 870 bez systemu CEMOS. Innowacyjny system zapewnił także prestiżowy tytuł Tractor of the Year 2021 (TOTY) ciągnikowi AXION 960 CEMOS.

Nawet niedoświadczeni użytkownicy będą w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki w obsłudze ciągnika i narzędzia doczepianego. Dla doświadczonych operatorów zalecenia systemu CEMOS będą stanowić znaczne ułatwienie w dostosowywaniu kombinacji ciągnika i narzędzia doczepianego do optymalnego zakresu osiągów lub optymalnej wydajności.

Obecnie wybrane modele ciągników CLAAS o mocy powyżej 200 KM wyposażone w system CEMOS można wynająć w ramach promocji. Koszt obejmuje ubezpieczenie, przeglądy i obsługę serwisową, a ciągnik przez okres wynajmu jest objęty ochroną gwarancyjną. Dzięki temu wynajmujący nie musi martwić się o nieplanowane koszty. Wystarczy tylko wlać paliwo i ruszyć do pracy.

-REKLAMA-spot_img
Adam Płachta
Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Wolborzu oraz Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW. Techniką rolniczą interesuje się od najmłodszych lat na rodzinnym gospodarstwie.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,990SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły