piątek, 23 lutego, 2024

Cenowe kontrole UOKiK

spot_img

Niskie ceny skupu produktów rolnych w kontekście coraz wyższych cen detalicznych w sklepach, to częsty temat publicznych dyskusji i rolniczych protestów. 
Teraz do sprawy odniósł się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, który zlecił kontrolę cen owoców i warzyw. 

Kto zarabia, a kto traci?

Na polecenie Prezesa UOKiK pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzą ceny jabłek, borówek, ziemniaków i kapusty na poszczególnych szczeblach obrotu. Urząd chce w ten sposób oszacować, ile na tych produktach zarabiają rolnicy, pośrednicy oraz sieci handlowe.

Celem kontroli jest ocena kształtowania się cen polskich owoców i warzyw w całym łańcuchu dostaw, od sklepu sieci handlowej, przez kolejne podmioty pośredniczące, aż do producenta rolnego. Inspektorzy przyjrzą się cenom najpopularniejszych gatunków jabłek, borówki, ziemniaków i kapusty białej.

Skarżą się rolnicy i konsumenci

– Niskie ceny skupu owoców i warzyw budzą zaniepokojenie rolników i sadowników – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Z drugiej strony konsumenci skarżą się na wysokie kwoty, które muszą płacić za te produkty w sklepach. Dlatego poleciłem Inspekcji Handlowej pozyskanie dowodów, które pozwolą na ocenę sytuacji na rynku polskich owoców i warzyw. Kontrolerzy zbadają jak kształtują się ceny poszczególnych partii produktów, a także czy są one efektem czynników rynkowych.  

Zaczną od dużych sieci

Pracownicy Inspekcji Handlowej rozpoczną kontrole od dużych sieci handlowych, następnie na zasadzie „kroku wstecz”, sprawdzą kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw. Dzięki takiej metodzie chcą oni ustalić  wartość cen polskich owoców i warzyw, a także marże osiągane przy sprzedaży dalszym nabywcom, w tym marże pośredników i sieci handlowych.

To kolejne działanie Prezesa UOKiK, którego celem jest sprawdzenie, jak kształtowane są mechanizmy cenowe owoców. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się kontrole w skupach jabłek. Pracownicy Inspekcji Handlowej sprawdzają, tam czy dochodzi do wykorzystywania przez podmioty skupujące oraz przetwarzające jabłka trudnej sytuacji rolników i sadowników. 

Źródło: UOKiK
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x