Co znajdziesz w artykule?
We wtorek (26.03.2024) cena giełdowa kakao przekroczyła w ciągu dnia 10 tys. dolarów za tonę (1 usd/100 gram). Wprawdzie później nastąpiła delikatna korekta spadkowa do 9350 usd/t (w środowe południe), to i tak aktualne poziomy cen kakao są najwyższe w historii. Od początku tego roku notowania kakao wzrosły ponad dwukrotnie z poziomu nieco ponad 4000 usd/t na przełomie 2023/24.
Susza w Afryce Zachodniej winduje ceny kakao
Pierwotną praprzyczyną wzrostu cen tego surowca są słabe zbiory wywołane przez zjawisko El Nino, dotykające Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany – największych producentów kakao. Dodatkowo swoje robią inwestorzy spekulacyjni, którzy podbijają ceny kontraktów giełdowych, kupując kakao by odsprzedać je dużo drożej.
Szczególnie mocno (+60%) surowiec do produkcji czekolady drożeje w marcu po wiadomościach o problemach finansowych w Ghanie, drugim co do wielkości producencie kakao na świecie. Kraj może wkrótce stracić dostęp do kluczowego mechanizmu finansowania, ponieważ kryzys w uprawach kakao spowodował, że nie ma wystarczającej ilości ziaren kakaowych, aby zdobyć pieniądze. Ghana Cocoa Board korzysta z funduszy zagranicznych, aby płacić rolnikom zajmującym się kakao.
Fabryki kakao wstrzymały lub ograniczyły produkcję
Główne afrykańskie fabryki kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie wstrzymały lub ograniczyły przetwarzanie, ponieważ nie było ich stać na zakup ziaren, co mogłoby spowodować gwałtowny wzrost cen czekolady.
Wysokie ceny kakao stanowią poważne wyzwanie dla producentów czekolady – będą oznaczać wyższe ceny produktów z kakao w sklepach, a także może to także prowadzić do przynajmniej czasowego zmniejszenia marży producentów.
W kolejnych miesiącach słodycze mogą drożeć
Ceny na światowych rynkach jeszcze nie przełożyły się na ceny słodyczy w sklepach. Nie stanie się to przed Wielkanocą, jednak w kolejnych miesiącach, ceny mogą być już znacznie wyższe. Cena na poziomie 10000 dolarów za tonę kakao oznacza, że 100g tego surowca kosztuje 1 dolara, czyli około 4 zł. Udział kakao w tabliczce czekolady waha się od 20 do 70 proc., zależnie od jej rodzaju. Przeciętna cena tabliczki czekolady o wadze 100g w Polsce to około 5 zł.
Notowania kakao na giełdzie w Nowym Yorku (usd/t):
Garść informacji na temat kakao
Kakao to potoczna nazwa proszku otrzymywanego z nasion owoców drzewa kakaowego. Hiszpanie, gdy 500 lat temu znaleźli je w Ameryce Południowej, nazwali kakao „pokarmem bogów”. Dziś pozostaje towarem cenionym. Już w czasach Azteków kakao było używane głównie jako napój. Przetwarzanie nasion kakaowca, znanych również jako ziarna kakaowe, rozpoczyna się, gdy zebrane owoce są fermentowane lub peklowane do stanu papkowatego przez trzy do dziewięciu dni. Ziarna kakaowca są następnie suszone na słońcu i czyszczone w specjalnych maszynach, a następnie palone, aby wydobyć smak czekolady. Po upieczeniu wrzuca się je do kruszarki i miele na proszek kakaowy.
Kakao ma wysoką wartość odżywczą, ponieważ zawiera aż 20 procent białka, 40 procent węglowodanów i 40 procent tłuszczu. Działa również lekko stymulująco ze względu na obecność teobrominy, alkaloidu blisko spokrewnionego z kofeiną.
2/3 ziaren kakao przeznacza się do produkcji czekolady
Mniej więcej dwie trzecie produkcji ziaren kakaowych wykorzystuje się do produkcji czekolady, a jedną trzecią do produkcji proszku kakaowego.
Czterech głównych producentów kakao w Afryce Zachodniej (Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Nigeria i Kamerun) odpowiadają łącznie za około dwie trzecie światowej produkcji kakao, a dwa pierwsze z wymienionych za 50% globalnej produkcji
W Afryce Zachodniej zbiory roślin głównych rozpoczynają się w okresie wrzesień-październik i można je przedłużyć do okresu styczeń-marzec. Drzewa kakaowe osiągają dojrzałość w ciągu 5-6 lat, ale mogą dożyć 50 lat lub dłużej. W okresie wegetacyjnym drzewo kakaowe wytworzy tysiące kwiatów, ale tylko z nielicznych rozwiną się strąki kakaowe.
Źródło: barchart.com,