sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Burzliwa debata w Sejmie

spot_img

Jak niedawno informowaliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało zaakceptowany przez Rząd projekt nowelizacji Ustawy o izbach rolniczych przewidujący m.in. wsparcie z budżetu państwa dla kosztów dotyczących  uczestnictwa polskich izb i organizacji rolniczych w europejskich federacjach rolnych. W tym przypadku zarówno Rząd jak i MRiRW doceniły efektywność i znaczenie działań polskich organizacji i izb rolniczych np. przy kształtowaniu założeń Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej w tym min. Europejskiego Zielonego Ładu. Natomiast członkostwo tego rodzaju organizacji w ponadnarodowych strukturach wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich w czym polskie władze chcą partycypować.

Co z Krajową Radą Spółdzielczą?

Teraz sprawą zajął się Sejm RP. Do tej pory odbyły się już dwa czytania projektu. Podczas sejmowej debaty klub Lewicy złożył swoje poprawki. Jak wyjaśniał Poseł Romuald Ajchler, mają one na celu uwzględnienie w rządowym dofinansowaniu działalności Krajowej Rady Spółdzielczej w ramach organizacji Copa Cogeca. 
Niestety, w nawiązaniu do powyższego przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa wyjaśnił, że w proponowanych przepisach nie uwzględniono Rady gdyż do tej pory nie uzyskała ona członkostwa w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (Cogeca), dlatego udzielenie wsparcia finansowego na działalność w tej grupie nie jest w ocenie MRiRW możliwe. Ostatecznie jednak po debacie projekt nowelizacji skierowano do ponownego opracowania i zmian w sejmowych komisjach.  

Dofinansowanie do 2026 roku? 

Dodajmy, że projekt nowelizacji Ustawy przewiduje, że w latach 2021–2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych i będą one dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej. 

Źródło: Sejm RP
Foto: portal tenpznan.pl

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x