Co znajdziesz w artykule?
Komisja Europejska powinna zakazać importu jaj pochodzenia ukraińskiego do Bułgarii, ponieważ ma to negatywny wpływ na lokalną produkcję, powiedział Minister Rolnictwa i Żywności Bułgarii Giorgi Takhov na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się w poniedziałek (23.09.2024) w Brukseli.
Import ukraińskich jaj do Bułgarii wzrósł pięciokrotnie
„W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku 2024 wyniósł on (import jaj) 2 618 000 ton, co stanowi pięciokrotny wzrost rok do roku. Deklarowane ceny importowe są znacznie niższe od cen bułgarskich jaj, co wywiera poważną presję na ceny na rynku krajowym” – cytuje jego wystąpienie strona internetowa Ministerstwa Rolnictwa Bułgarii.
Minister uzasadnił wniosek faktem, że przyjęte dotychczas na poziomie UE środki ochronne nie przynoszą oczekiwanego skutku odstraszającego i nie są wystarczającym czynnikiem, aby złagodzić sytuację na rynku jaj w Bułgarii.
„Każdy kraj monitoruje normalny przebieg procesów biznesowych w swoim kraju, aby chronić interesy swoich producentów rolnych” – powiedział dziennikarzom minister Takhov przed rozpoczęciem spotkania.
Podkreślił, że celem jest znalezienie punktu kontaktowego, w którym zachowane zostaną prawa bułgarskich producentów.
Wsparcie narodu ukraińskiego nie powinno prowadzić do bankructwa bułgarskich rolników
„Jesteśmy zwolennikami zdecydowanego wsparcia narodu ukraińskiego, ale w żadnym wypadku nie powinno to prowadzić do bankructwa i łamania praw naszych rolników” – podkreślił minister.
Takhov wyjaśnił, że chodzi o świeże jaja kurze, co oprócz dużego napięcia doprowadziło także do bankructwa bułgarskich ferm drobiu.
Bułgaria zwróciła się o zaprzestanie importu jaj z Ukrainy na okres regulacji swojego rynku krajowego i przekazała Komisji Europejskiej dane, na podstawie których może zostać podjęta decyzja – wyjaśniło Ministerstwo Rolnictwa Bułgarii.
Cło importowe nie działa, ponieważ wynosi tylko 5% ceny hurtowej jaj
Bułgarskie Stowarzyszenie Przemysłu Drobiarskiego poinformowało rząd o 400% wzroście importu jaj z Ukrainy w 2024 roku. Stowarzyszenie twierdzi, że cło importowe nie działa – wynosi tylko 5% ceny hurtowej jaj, więc nie jest w stanie powstrzymać napływu importu. Wręcz przeciwnie, od czasu jego wprowadzenia wzrosła podaż jaj z Ukrainy. W maju do Bułgarii sprowadzono około 311 ton jaj, podczas gdy w lipcu tylko dwa regiony – Wielkie Tyrnowo i Dobricz – odnotowały na swoich rynkach 432 tony.
Bułgarskie Stowarzyszenie Przemysłu Drobiarskiego nalega, aby rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej i zażądał w ciągu 120 dni wprowadzenia zakazu importu ukraińskich jaj. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, są gotowi rozpocząć masowy wiec, pisze Interfax-Ukraina.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa Bułgarii