czwartek, 3 października, 2024
spot_img

Jak przebiegają zbiory kukurydzy na ziarno? Ile płacą skupy?

spot_img

W Polsce trwają intensywne zbiory kukurydzy na ziarno. Dzięki ostatnim ciepłym i słonecznym dniom, prace żniwne przyspieszyły w wielu regionach kraju. W artykule omówimy stan zbiorów, prognozy oraz aktualne ceny kukurydzy i innych zbóż na rynku wewnętrznym.

Stan zbiorów kukurydzy w Polsce [Wrzesień 2024]

Na dzień 16 września 2023 roku w województwie opolskim kukurydzę zebrano z około 25% areału. Zbiory trwają głównie w regionach, gdzie kukurydza jest uprawiana na słabszych glebach, co sprzyja szybszemu dojrzewaniu. W centrum kraju kukurydza charakteryzuje się stosunkowo niską wilgotnością, mieszczącą się w przedziale 24-25%. Jednak w regionach północnych, zaawansowanie zbiorów jest mniejsze, a wschodnia część Polski dopiero rozpoczyna żniwa.

Aktualne ceny kukurydzy na polskim rynku

Obecnie ceny kukurydzy różnią się w zależności od jej wilgotności oraz regionu dostawy:

  • Kukurydza mokra (z wilgotnością 30%) oferowana jest w cenach od 450 do 520 PLN/t z dostawą we wrześniu i październiku 2023 roku.
  • Kukurydza sucha na rynku wewnętrznym wyceniana jest na poziomie 680-775 PLN/t, również z dostawą w tym okresie. Jednak eksport kukurydzy suchej pozostaje ograniczony z powodu niskich cen oferowanych przez eksporterów, co powoduje mniejsze zainteresowanie firm skupowych jej zakupem.
  • Ceny eksportowe z dostawą do portów wynoszą obecnie 790-800 PLN/t.

Aktualne ceny zbóż na rynku krajowym [Wrzesień 2024]

Aktualne ceny innych zbóż na polskim rynku kształtują się następująco (stan na 20 września 2023 roku):

  • Pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250): 850-920 PLN/t
  • Pszenica paszowa: 780-850 PLN/t
  • Jęczmień paszowy: 690-770 PLN/t
  • Pszenżyto: 670-760 PLN/t
  • Żyto konsumpcyjne: 570-660 PLN/t
  • Żyto paszowe: 550-620 PLN/t
  • Owies paszowy: 650-700 PLN/t
  • Kukurydza: 680-775 PLN/t
  • Kukurydza mokra (30% wilgotności): 450-520 PLN/t
  • Rzepak: 1930-2000 PLN/t

Słaby eksport zbóż

Pomimo wzrostu zakupów kukurydzy i pszenicy przez eksporterów w ubiegłym tygodniu, liczba transakcji obecnie spada. Jest to spowodowane spadkiem cen zbóż na giełdach takich jak MATIF oraz w portach. Przewiduje się, że eksport zbóż drogą morską we wrześniu 2023 roku będzie niski, choć wyższy niż w sierpniu, kiedy eksport wyniósł jedynie 223 tys. ton zbóż (w tym 165 tys. ton pszenicy).

Prognozy i wnioski

W najbliższych tygodniach zbiory kukurydzy w Polsce będą kontynuowane, a ceny mogą ulec zmianie w zależności od popytu zarówno na rynku krajowym, jak i eksportowym. Ważnym czynnikiem będą także warunki pogodowe, które wpłyną na tempo zbiorów w regionach o niższym zaawansowaniu prac żniwnych.

źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x