wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Blisko 60% ukraińskiego eksportu rolnego trafia teraz do Europy

spot_img

Od początku wojny na pełną skalę z Rosją Ukraina została zmuszona do zmiany geografii swojego eksportu rolnego. Najnowsze dane pokazują, że udział eksportu do Europy w okresie styczeń-październik 2023 r. wzrósł do 59%, w porównaniu do 32% w 2021r.

Prawie podwojenie eksportu towarów rolnych do Europy zostało wymuszone zmniejszeniem dostaw do innych regionów

Udział eksportu eksportu ukraińskich towarów rolnych do Afryki spadł do 7% z 14% w 2021 roku, do Azji spadł do 12% z 19% wcześniej, do Azji Południowo-Wschodniej obniżył się do 4% z 13%.

Trzeba zauważyć, że dostawy do krajów afrykańskich i azjatyckich w czasie wojny stały się możliwe tylko dzięki korytarzowi zbożowemu, który został utworzony we współpracy z ONZ i Turcją (przy zgodzie Rosji) oraz obecnemu, tymczasowemu korytarzowi zbożowemu (bez zgody Rosji), który jest wykorzystywany do wysyłek drogą morską.

W ukraińskim eksporcie dominują zboża i oleiste

Struktura ukraińskiego eksportu rolnego w 2023 r. pod względem głównych pozycji eksportowych jest podobna do wskaźników z ubiegłego roku.

Główne pozycje ukraińskiego eksportu rolnego (udział w %):

  • Zboża: 39%;
  • Oleje roślinne: 26%;
  • Nasiona oleiste: 12%;
  • Mięso: 4%
  • Produkty mleczne, jaja i miód: 2%;

Źródło: ubn

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x