Co znajdziesz w artykule?
Dobrostan zwierząt i działania na rzecz jego zachowania to temat, który wzbudza u rolników wiele emocji i ożywionych dyskusji. Jest tak ponieważ w zaawansowaną fazę wchodzą prace nad unijnym nowym Zielonym Ładem i Wspólną Polityką Rolną dla Unii Europejskiej. Natomiast proponowane zmiany mogą mocno zmienić sposób gospodarowania, a nawet w konsekwencji także życia wielu rolników. Warto więc skorzystać z różnych źródeł pozyskiwania fachowej wiedzy.
Krowie na zdrowie!
Troska o dobrostan – w tym przypadku bydła mlecznego – przyświeca twórcom Programu „Krowie na Zdrowie”. Celem Programu jest bezpłatne przekazywanie hodowcom informacji dotyczących prowadzenia gospodarstwa i żywienia zwierząt. Udział w Programie „Krowie na Zdrowie” jest bezpłatny i dobrowolny, a rolnicy mają możliwość kontaktu z fachowcami z dziedzin takich, jak: użytki zielone, uprawa kukurydzy, kiszonki, żywienie bydła, maszyny zielonkowe i rolnicze. Rolnicy mogą tu czerpać wiedzę i doświadczenie z fachowych źródeł, a także wymieniać się opiniami w ramach społeczności „Krowie na Zdrowie”. Uczestniczący w programie producenci mleka mogą się także zapoznać z nowymi metodami zwiększania efektywności łąk i pastwisk, produkcji wysokiej jakości kiszonek, czy też żywienia krów dla zwiększenia wydajności produkcji mleka.
Już ponad 1000 rolników
W roku 2020 do Programu dołączyło 558 hodowców bydła mlecznego, a obecnie uczestniczy w nim ponad 1000 rolników prowadzących gospodarstwa mleczne.
Twórcami i realizatorami Programu są firmy: Barenbrug, CLAAS, Corteva Agriscience i De Heus. Program „Krowie na Zdrowie” to obecnie także duża społeczność internetowa. Fanpage „Krowie na Zdrowie” obserwuje blisko 4200 użytkowników. Natomiast w grupie „Krowie na Zdrowie – grupa hodowców bydła” uczestniczy ponad 2400 aktywnych dyskutantów.
Gospodarstwa pokazowe
Realizatorzy Programu szczycą się też sporą grupą współpracujących gospodarstw pokazowych. Ostatnio dołączyły kolejne, w tym: Majątek Ziemski Stary Jaworów SA, gospodarstwo rolne Sebastiana Jaskuły w Kaczkowiźnie w gminie Żychlin (woj. łódzkie) i gospodarstwo Jarosława Gajewskiego ze Zgagowo-Wieś (woj. mazowieckie).
Cykle rolniczych webinariów
Dodajmy, że w okresie zimowym 2020-2021, dla członków Programu „Krowie na zdrowie”, przygotowano cykl webinariów. Podczas internetowych spotkań podejmowano tematy takie jak: „Wiosna na użytkach zielonych – stan, nawożenie, pielęgnacja, podsiew”, „Jak zwiększyć wydajność ciągnika, oszczędzając także paliwo?”, „Od pola do stołu paszowego – przepis na idealną kiszonkę krok po kroku”, „Mastitis i somatyka pod kontrolą”. W webinariach uczestniczyło blisko 500 hodowców.
Na sezon 2021, realizatorzy Programu zapowiadają kolejne działania. W tym nowy projekt dotyczący optymalnego przygotowywania beli pn. „Idealna bela”.
Źródło: Zespół Projektu Krowie na Zdrowie
Foto: Pixabay