czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Czy rolnicy stracą na rozwodzie?

spot_img

29 kwietnia 2021 roku Rada Europy, za zgodą Parlamentu Europejskiego, przyjęła decyzję w sprawie zawarcia z Wielką Brytanią umowy o handlu i współpracy oraz umowy o bezpieczeństwie informacji. Dla Unii Europejskiej (UE) to ostatni krok w procesie ratyfikacji obydwu porozumień. Powyższe umowy weszły w życie z dniem 1 maja 2021 r.

Co się stało? 

Umowa o handlu i współpracy między UE, a Wlk. Brytanią obejmuje nie tylko handel towarami i usługami, ale też wiele innych dziedzin jak: inwestycje, konkurencja, pomoc państwa, przejrzystość podatkowa, transport lotniczy i drogowy, energia i zrównoważony rozwój, rybołówstwo, ochrona danych i koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego.

Zerowe stawki celne

Dla rolników i podmiotów zajmujących się handlem produktami rolno-spożywczymi ważne jest m.in. to, że: umowa przewiduje zerowe stawki celne i zerowe kontyngenty na wszystkie towary, które spełniają odpowiednie reguły pochodzenia (dotyczy to min. tak szeroko omawianych wymagań fitosanitarnych i weterynaryjnych). Strony gwarantują też utrzymanie wysokiego poziomu ochrony w dziedzinach takich jak: ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianie klimatu i ustalanie opłat za emisję gazów cieplarnianych, prawa socjalne i pracownicze, przejrzystość podatkowa i pomoc państwa. Dla obydwu stron ważne jest także skuteczne egzekwowanie przepisów na szczeblu krajowym, skuteczne rozstrzyganie sporów i zapewnienie możliwości stosowania przez obie strony środków zaradczych.

Niezakłócony transport

W sprawie transportu umowa zapewnia trwałe i zrównoważone połączenia lotnicze, drogowe, kolejowe i morskie. Chociaż dostęp do rynku będzie bardziej ograniczony niż to, co oferuje jednolity rynek. Umowa zawiera też gwarancje, że konkurencja między UE a Wielką Brytanią odbywać się będzie na równych warunkach i ma nie wpływać niekorzystnie na prawa pasażerów, prawa pracowników i bezpieczeństwo transportu wszelkich towarów. 

Umowa zawiera też zapisy dotyczące obrotu energią, zabezpieczenia społecznego i współpracy w ramach wcześniej realizowanych unijnych programów. UE i Wielka Brytania uzgodniły też nowe ramy wspólnego zarządzania stadami ryb w wodach UE i Wielkiej Brytanii.

Gdzie szukać informacji? 

Szczegółowe informacje dotyczące kontroli granicznych i wymagań dotyczących konkretnych produktów dostępne są m.in. na rządowej stronie: www.brexit.gov.pl, a także na stronie Państwowego Instytutu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Źródła: portale: Komisji Europejskiej, Rady Ministrów, PIORIN i GIW.
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x