środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Bezpieczeństwo żywnościowe tematem przewodnim 6. Ago Akademii

spot_img

Za nami 6. edycja Agro Akademii, która odbyła się w Cukrowni Żnin. Agro Akademia jest to cykl autorskich spotkań organizowanych przez Bank BNP Paribas wspólnie z partnerami.

Organizatorzy przygotowując to wydarzenie brali pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed rolnikami, a tych jest sporo. Nowe podejście do produkcji rolnej związane z Zielonym Ładem, rosnące ceny środków do produkcji, zmieniają się również warunki gospodarowania.

To nieliczne ważne zagadnienia, na które warto znać odpowiedź. Gdzie będziemy w bliższej i dalszej przyszłości na rynku agro, szczególnie teraz, gdy tak wiele się dzieje?

Rynek Agro w nowej rzeczywistości

Wykłady rozpoczął Bartosz Urbaniak, Szef Bankowości Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę omawiając wpływ wojny w Ukrainie pod kątem strategicznych konsekwencji żywnościowych dla Polski i Świata.

Prelegent w swoim wystąpieniu wskazał jak z kilku różnych perspektyw wojna w Ukrainie może wpłynąć na funkcjonowanie naszego rynku. Wojna oprócz tego, że powoduje określone straty humanitarne, przemysłowe, bardzo mocno uderzyła również w potencjał rolniczy, jakim dysponuje Ukraina.

Spadek produkcji widoczny już teraz

Jest to kraj w strefie klimatu kontynentalnego, w zawiązku z tym rolnicy nie mają specjalnie dużo miejsca na manewry, jeżeli chodzi o wykonywanie poszczególnych zabiegów agrotechnicznych. Je trzeba zrobić w określonym momencie i koniec. Niestety te terminy już mijają.

Szacuje się, że na początku kwietnia areał obsiany uprawami jarymi będzie mniejszy o 39%, dotyczy to przede wszystkim kukurydzy. Z 7,7 mln ha obsianych zbożami ozimymi (pszenica, żyto, jęczmień) utracono ok. 28%.

Nie wiadomo jak dalej będzie wyglądał przebieg prac polowych i zbiory. Może się okazać, że uprawa i zasiewy będą możliwe, ale zbiory już niekoniecznie, bo najeźdźca zbierze to, co urosło.

Ograniczenia w eksporcie mają znaczenie strategiczne

Szacować można, że zbiory roślin jarych będą niższe o 40%, zbóż ozimych blisko o 30%, a słonecznika co najmniej o 50%. To jest jeden problem.

Drugi to nawet jak te plony się zbierze, to trzeba będzie je jakoś z kraju wywieźć. W kraju, który jest objęty działaniami wojennymi jest to ogromnie trudne. Trzeba zaznaczyć, że Ukraina produkowała tak wielkie ilości ziarna, że było ono eksportowane głównie statkami.

To co jest możliwe do wywiezienia drogą lądową i na kolei stanowi jedynie 19% tego, co Ukraina wywoziła statkami z portów, które są teraz zablokowane.

Skokowe zawirowania na giełdach światowych

Na informacje o rozpoczęciu działań wojennych w Ukrainie Świat zareagował bardzo nerwowo, a ceny na zboża poszybowały o 40% w górę. Pierwsze dni wojny przynosiły kompletną panikę na rynku.

Ceny potrafiły się zmieniać o 10% w ciągu godziny. W drugiej połowie marca sytuacja cenowa zaczęła się stabilizować, z wyjątkiem słonecznika. Ostatni raz taki poziom cen był w czasie wojny Jom Kippur w 1973 roku, kiedy się zaczął kryzys paliwowy.

Wyzwania żywnościowe w Polsce

W wyniku wojny w Ukrainie w Polsce może się znaleźć największa liczba uchodźców na świecie, której trzeba będzie zapewnić wyżywienie. Przewiduje się, że w Polsce będzie ok. 4-5 mln uchodźców.

Szacuje się, że przeciętna roczna konsumpcja żywności na głowę w Ukrainie jest określona na 829 kg. Więc przy obecnej liczbie uchodźców będzie potrzeba ok. 3,5 mln ton więcej żywności w skali roku.

Mamy takie ilości by ich wyżywić. W 2020 roku Polska wyeksportowała ok. 10 mln ton produktów przetwórstwa żywności oraz pochodzenia rolniczego.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x