poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy będzie zmiana terminu nawożenia azotem?

spot_img

Oziminy głodują, co z terminem wysiewu nawozów azotowych?

Podczas ostatniej edycji Mazurskiego Agro Show zorganizowano panel dyskusyjny z Janem Krzysztofem Ardanowskim Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To jest dobre miejsce, żeby porozmawiać o tych nowoczesnych maszynach, ale również o problemach i o tym jak je rozwiązać oraz o wyzwaniach w rolnictwie, które powinniśmy wszyscy znać, rozumieć i starać się wspólnie rozwijać. Sytuacja rolnictwa na świecie nie jest łatwa, problemy są nie tylko u nas. – apelował Minister.

Brak zrozumienia dla misji jaką spełnia rolnik

Minister Rolnictwa bardzo szczególnie podkreślił istotną rolę i misję rolników na całym świecie. Bez rolnictwa nie ma życia – to bardzo istotne, by uświadamiać ludzi spoza obszarów wiejskich, że rolnik, rolnictwo to podstawowa działalność zabezpieczająca bytność ludzi i ich bezpieczeństwo żywnościowe.

Jeżeli ktoś twierdzi, że Polska jest jakimś szczególnym wyjątkiem to niech popatrzy na wielkie protesty rolników w Niemczech, Holandii z innych powodów, które nas nie dotyczą. Ja sądziłem, że nie dożyję czasów, kiedy rolnictwo będzie przedstawiane jako działalność szkodliwa. Rolnictwo, które od początku świata żywi ludzkość. Bez rolnictwa nie ma życia. Rolnictwo jest przedstawiane jako zbrodnia na przyrodzie, na środowisku. Uprawy szkodzą przyrodzie, należy zaprzestać hodowli zwierząt. Zaczyna się totalny atak na rolników. Wygląda to jakby rolnik był dyżurnym chłopcem do bicia. Na dodatek ci wszyscy z przekonania i dobrej woli i z cynizmu, którzy przeciw rolnikom „nakręcają” społeczeństwo mając swoje jakieś cele, wykorzystują ludzi młodych, wrażliwych, delikatnych, empatycznych, przekonanych o tym, że świat trzeba chronić, tak jaki ktoś im to przedstawia. Rolnictwo ma niezbywalne prawo istnieć, ma obowiązki wobec konsumentów i wobec społeczeństwa. Nie ma świata bez rolnictwa – mówił szef resortu rolnictwa.

O gospodarstwach w Europie

Minister przedstawił strukturę i wielkości gospodarstw w Europie. Poza tym podkreślał fakt, zakupu drogich i często niepotrzebnych maszyn do gospodarstwa, które pracują zbyt krótko, żeby taka inwestycja była opłacalna. Inwestuje się w to co przynosi pieniądze, a nie w to co ładnie wygląda. Maszyny w zdecydowanej większości muszą być użytkowanie wspólnie. Wielkie wydajne maszyny nafaszerowane elektroniką są potwornie drogie. Te maszyny zniszczą gospodarstwo. Razem można uzyskać dużo więcej. Koszty użytkowania i amortyzacji sprzętu się inaczej rozkładają, gdy sprzęt jest użytkowany wspólnie. Wspólny zakup środków do produkcji, paliwa, wspólne przygotowanie produktów do sprzedaży, negocjowanie cen itp. Wtedy można dużo więcej uzyskać.

Podjęte zostały działania, zmierzające w kierunku takim, żeby jak najlepiej wykorzystać polskie szanse i zapewnić, że rolnictwo będzie dochodową działalnością.

 

Nawożenie azotem, dopłaty do materiału siewnego

Minister Rolnictwa

W większości krajów UE nie ma dopłaty do materiału siewnego. Najtańszym sposobem poprawienia plonów w gospodarstwie jest dobrej jakości, kwalifikowany materiał siewny. Wymiana materiału siewnego w Polsce pomimo 100-120 mln zł dotacji zatrzymała się na ok. 12%. Dopłaty będą tylko do niektórych gatunków roślin tam, gdzie rzeczywiście materiał siewny jest najdroższy. Minister podkreślał również, że paliwo rolnicze jest potrzebne, dlatego zostały dołożone dodatkowe limity dla hodowców bydła.

W tym tygodniu na radzie ministrów staje istotna sprawa – nawożenie azotem. Unia Europejska jest przeciwna przyspieszeniu terminu stosowania nawozów azotowych. Dyrektywa mówi jasno: z dniem 1 marca, nie wcześniej. Rada ministrów podejmie decyzje, które są dla polaków potrzebne. Czekajcie na komunikat we wtorek lub środę – dodaje Minister Rolnictwa.

Ewidencja Nawożenia Azotem już w eAgronom!

Dokumentacja Ochrony Upraw i Nawożenia Azotem 2020

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników