Co znajdziesz w artykule?
W ramach zmian w PROW 2014–2020, będzie m.in. realizowany nowy obszar F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. Oznacza to, że będzie można uzyskać wsparcie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym i nie tylko.
“Zielona energia w gospodarstwie rolnym” – jaki jest cel wsparcia?
Data naboru na wsparcie w tym zakresie nie została jeszcze podana, ale już teraz warto zapoznać się z charakterystyką pomocy, aby nie tracić na to zbyt dużo czasu podczas składania wniosku, które jak wiemy nie przebiega ostatnio najłatwiej.
Cel wsparcia jest uzasadniony, szczególnie w obecnych czasach. Wyprodukowana energia z promieniowania słonecznego ma służyć do obsługi urządzeń występujących w gospodarstwie rolnym, np. system oświetlenia, czy wentylacji. Pozwoli to uniezależnić budynki gospodarcze od dostaw tradycyjnie wytwarzanej energii, a w rezultacie poprawić ogólne wyniki gospodarstw rolnych prowadzących zarobkową działalność rolniczą.
Co obejmuje wsparcie PROW “Zielona energia w gospodarstwie rolnym”?
Wsparcie może obejmować:
- koszty zakupu instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią;
- koszty zakupu pompy ciepła – o ile będzie stanowiła integralną część instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego;
- koszty montażu instalacji ww. urządzeń do produkcji energii;
- koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa w ww. punktach, takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
- koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.
Wysokość wsparcia PROW “Zielona energia w gospodarstwie rolnym”
Wsparcie, które będzie można uzyskać, to:
- 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
- 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne w ramach obszaru F nie może przekroczyć 150 tys. zł.
źródło:gov.pl