czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

BASF z nowymi produktami wchodzi w sezon 2022. Firma wysuwa się na pozycję lidera

spot_img

Konferencja polowa BASF w Rychnowie była okazją do zaprezentowania nowości, jakie przygotowała firma na tegoroczny sezon. Firma zamknęła ubiegły rok z dużym wzrostem udziału w rynku środków ochrony roślin.

Sezon sprzedażowy za 2021 rok podsumował Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions.

Był to niewątpliwie trudny i specyficzny rok, w którym firma musiała zmagać się z niepewnymi dostawami towaru ze względu na przerwanie łańcucha dostaw. Dla BASF był to także rok całkowitej wymiany starego portfolio na nowe produkty zawierające nową substancję, czyli Revysol.

Mimo tych niepewności rynkowych firma zamknęła rok z ponad 5% wzrostem udziału w rynku, co pozwoliło jej na objęcie pozycji lidera, na równi z innym koncernem chemicznym.

Rynek buraków cukrowych na spadku

Najprężniej w 2021 r. rozwijał się segment fungicydów i regulatorów wzrostu. Praktycznie wszystkie grupy roślin uprawnych notowały znaczące wzrosty w porównaniu do 2020 r., z wyjątkiem rynku produktów przeznaczonych do uprawy buraków cukrowych – tutaj rok do roku odnotowano spadek na poziomie aż 8%.

Jakie cele BASF stawia sobie na 2022?

Cele firmy na 2022 r. to dalszy wzrost sprzedaży w segmencie zbóż, rzepaku i upraw specjalnych, a także inwestycje w rozwój działu nasion, produktów biologicznych oraz cyfryzację.

Dużo nowości produktowych

W tym roku BASF może pochwalić się również kilkoma nowościami dostępnymi od tego sezonu. W Rychnowie zaprezentował je i krótko omówił Rafał Maras.

Nowe odmiany rzepaku i słonecznika

Największą nowością, której dotychczas w ofercie BASF nie było, są nasiona słonecznika. Od tego roku rolnicy będą mogli zaopatrzyć się w materiał siewny dwóch odmian słonecznika – Aluris CLP i InSun 222 CLP.

Pozostając w segmencie nasion, BASF wprowadził do swojej oferty odmian rzepaku, znanych pod marką InVigor, nowe odmiany Tuba, Crossfit oraz Darling, które jak deklaruje firma, charakteryzują się bardzo dobrą zdrowotnością i wysoką plennością.

Revysol do walki z chwościkiem buraka

Dla plantatorów buraka cukrowego dobrą wiadomością jest nowy produkt do walki z chwościkiem buraka.

Jest to fungicyd Belanty zawierający nowy triazol, niestosowany dotychczas w ochronie buraków cukrowych – mefentriflukonazol, znany szerzej pod nazwą Revysol.

Mechanizm działania polega na blokowaniu biosyntezy ergosterolu, co w konsekwencji prowadzi do rozdarcia membran komórkowych i obumarcia grzyba.

Belanty można stosować w systemie dwu- i trzyzabiegowym. W przypadku dwóch aplikacji zaleca się 1,5 l Belanty na hektar z dodatkiem 2400 g siarki w pierwszym zabiegu i wykonanie drugiego oprysku standardowym preparatem po ok. 4 tygodniach.

W systemie trzyzabiegowym na trzecią aplikację zaleca się ponowne zastosowanie Belanty 1,5 l/ha z dodatkiem miedzi 450 g/ha.

Produkty dla sadownictwa i warzywnictwa

W segmencie warzyw nowością jest fungicyd Enervin zawierający ametoktradynę, zarejestrowany do ochrony m.in. ziemniaków, warzyw, tytoniu i winorośli. Preparat zwalcza m. in. zarazę ziemniaka, fytoftorozę pora i mączniaka rzekomego.

Do ochrony sadów przed szkodnikami: owocówka jabłkóweczka i zwójka siatkóweczka firma proponuje produkt RAK 3+4. To feromonowe dyspensory powodujące dezorientację lotów motyli i zakłócenie cyklu rozmnażania szkodników.

Z nową rejestracją w uprawie truskawki w gruncie pojawił się również fungicyd biologiczny Serifel. Preparat zwalcza szarą pleśń, zgniliznę twardzikową oraz zieloną pleśń i dopuszczony jest do stosowania w ekologi.

Cleravo do powschodowego zwalczania chwastów w rzepaku

Do powschodowego zwalczania chwastów w rzepaku dostępny będzie wieloskładnikowy herbicyd Cleravo Flex w formulacji SL, zawierający imazamoks, chinomerak i aminopyralid, co zapewnia szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Zalecana dawka na hektar to 1,4–2 l.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x