sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Bardziej opłaca się kupić nawóz z Niemiec? LIR domaga się natychmiastowej interwencji!

spot_img

Rolnicy w Polsce skarżą się na nieproporcjonalnie wysokie ceny nawozów w kraju w porównaniu z Niemcami. Lubelska Izba Rolnicza również zauważyła ten problem i wydała stanowisko, w którym wyraża swoje niezadowolenie z drastycznych różnic cenowych, szczególnie biorąc pod uwagę, że głównym kosztem produkcji nawozów jest cena gazu, która w Niemczech jest wyższa niż w Polsce.

Bardziej opłaca się kupić nawóz z Niemiec? LIR domaga się natychmiastowej interwencji!
zdj: Agrochem Puławy

Nawozy w Niemczech tańsze o tysiąc złotych niż w Polsce, mimo wyższej ceny gazu. Rolnicy pytają: dlaczego?

Obecnie cena nawozu w Niemczech wynosi około 2000 złotych za tonę, podczas gdy w Polsce wynosi około 3000 złotych za tonę. Różnica ta wynosi tysiąc lub więcej złotych, nawet po uwzględnieniu promocji w Niemczech. Rolnicy z Lubelskiej Izby Rolniczej pytają, jak takie rozbieżności cenowe są możliwe, skoro cena gazu stanowi aż 80 procent kosztów produkcji nawozu.

Duża dysproporcja także w sprzedaży zbóż w skupach

Lubelska Izba Rolnicza zwraca uwagę na inne różnice cenowe między Polską a Niemcami. Skup zboża w Niemczech wynosi obecnie około 1300 złotych za tonę, podczas gdy w Polsce wynosi tylko 1000 złotych za tonę. Dodatkowo, polscy rolnicy mają problemy ze sprzedażą swojego zboża, ponieważ podmioty skupowe mają już pełne magazyny.

Lubelska Izba Rolnicza domaga się zniesienia drastycznych różnic cenowych na rynku europejskim

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej domaga się zniesienia tych drastycznych różnic cenowych, które niszczą krajowy rynek oraz zabezpieczenia cen na poziomie, który nie narusza godności pracy rolnika, który jest fundamentem gospodarki. Rolnicy potrzebują uczciwej konkurencji na rynku europejskim, co pozwoliłoby im na uzyskanie rynkowej ceny za swoje produkty i umożliwiłoby rozwój ich biznesów.

Grupa Azoty poinformowała, że od piątku 17 marca znacząco obniży ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych w swojej autoryzowanej sieci dystrybucyjnej, dostosowując ceny swoich produktów do bieżącej sytuacji rynkowej. Na razie jednak, na stronie Agrochem Puławy widnieje jeszcze stary cennik. Sytuację będziemy monitorować.

źródło: LIR

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
1 rok temu

Za to rolniki z ukrainy za darmochę biorą od Polski nawozy.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x