wtorek, 30 maja, 2023

ASF: Komisja Europejska wprowadziła strefę niebieską

spot_imgspot_img

26 marca 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła decyzję o objęciu ośmiu obszarów należących do powiatu zielonogórskiego i nowosolskiego strefą zagrożoną występowaniem afrykańskiego pomoru świń (strefa niebieska). Decyzja ta, to konsekwencja potwierdzenia w miniony piątek, pierwszego na Ziemi Lubuskiej ogniska ASF. Wykryto je w gminie Otyń (powiat nowosolski), w stadzie liczącym blisko 24 tys. świń. W efekcie, strefę niebieską wprowadzono na terenie następujących jednostek terytorialnych: Powiat miejski Zielona Góra, Powiat zielonogórski: gmina Zielona góra, Gmina Zabór i część gminy Bojadła na południe od Drogi Wojewódzkiej nr 278. A w Powiecie nowosolskim: Miasto Nowa Sól, Gmina Nowa Sól, Gmina Otyń i Gmina Kożuchów na północ od DW 283 i DW286.

Co to oznacza?

Oznacza to, że hodowcy winni przestrzegać specjalnych zasad hodowli i transportu. A zatem, żeby świnie mogły wyjechać poza granice strefy niebieskiej (podobnie jak w strefie czerwonej), muszą przebywać w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni (poprzedzające przemieszczenie) lub od dnia urodzenia. Ponadto na 30 dni przed przemieszczeniem, żadna świnia nie może być wprowadzona do tego gospodarstwa z gospodarstw położonych w strefie czerwonej i niebieskiej.

Ponadto, obowiązkowo należy wykonać badania laboratoryjne w kierunku ASF a wynik winien być ujemny w okresie 7 dni przed datą przemieszczenia. Natomiast wystawienie świadectwa zdrowia zwierząt musi nastąpić nie wcześniej niż 24 godziny przed ich przemieszczeniem. W strefie niebieskiej wprowadzono dodatkowy warunek mówiący o tym, że świnie przemieszczane ze strefy niebieskiej do czerwonej, muszą znajdować się w gospodarstwie, w którego promieniu (wynoszącym co najmniej 3 km), wszystkie zwierzęta przebywały w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni poprzedzające przemieszczenie.

Wprowadzono strefę niebieską i zmieniono pozostałe strefy

Wspomniana decyzja Komisji Europejskiej poza tym, że wprowadziła strefę niebieską to zmieniła też zasięg strefy czerwonej i żółtej w północnej części województwa dolnośląskiego. Strefą czerwoną objęto gminy: Jerzmanowa, Grębocice i Pęcław w powiecie głogowskim. A obszarem ochronnym (strefa żółta), objęto gminy: Jemielno w powiecie górowskim, oraz Rudna i Lubin w powiecie lubińskim.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: KE, GIW

Pierwsze w 2020 r. ognisko ASF potwierdzone. Do utylizacji 24 tys. świń

spot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników