czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

ARiMR ostrzega przed oszustami!

spot_imgspot_img

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega przed nieznaną osobą, która podając się za pracownika firmy współpracującej z ARiMR, oferuje „pomoc” przy obsłudze wniosku o przyznanie dofinansowania. Osoba ta proponuje  rolnikom by ci płacili kurierom po 350 zł w zamian za obietnicę, że pracownik Agencji sam zadzwoni do wnioskodawcy i zajmie się obsługą jego wniosku. 

Agencja ostrzega rolników

W związku sygnałami o tego rodzaju nielegalnym procederze ARiMR ostrzega rolników i przedsiębiorców, którzy mogą otrzymać tego rodzaju lub podobne propozycje, by nie dali się w ten sposób oszukać. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oświadcza też, że nie ma nic wspólnego z tego typu działaniami.  

Wnioskowanie zawsze bezpłatne

ARiMR podkreśla, że uruchamiając jakikolwiek mechanizm pomocowy w żadnym przypadku nie zażąda od rolników i innych wnioskodawców, wpłacenia pieniędzy czy to osobiście, czy za pośrednictwem np. kuriera. 

Nie ma też żadnego sensu wpłacanie pieniędzy w zamian za obietnicę zajęcia się obsługą wniosku przez konkretnego pracownika ARiMR czy też przychylniejsze traktowanie rolnika. Rozpatrywaniem konkretnego wniosku o pomoc nigdy też nie zajmuje się jeden pracownik ARiMR. 
Natomiast każdy wniosek w ramach konkretnego mechanizmu pomocowego rozpatrywany jest w oparciu o te same procedury, a są one tak skonstruowane by zapobiegać faworyzowaniu jednych wnioskodawców kosztem innych.
Natomiast jedyny wymóg ze strony Agencji uprawniający do udziału w naborze, to złożenie w odpowiednim terminie wniosku o przyznanie pomocy wraz z niezbędnymi załącznikami. Następnie należy zaczekać na jego rozpatrzenie.

Agencja prosi o sygnały

ARiMR zapewnia też, że każdy sygnał dotyczący nieprawidłowości czy nawet potencjalnej nieprawidłowości w rozdzielaniu środków finansowych znajdujących się w gestii ARiMR będzie szczegółowo sprawdzany, a jeżeli wątpliwości się potwierdzą, to wobec pracowników Agencji, którzy w tym uczestniczyli wyciągnięte zostaną surowe konsekwencje.

Jednocześnie Agencja stanowczo przestrzega przed proponowaniem pracownikom ARMR jakichkolwiek gratyfikacji w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. Takie działania są niezgodne z prawem i grożą za to poważne konsekwencje.

Trzeba być czujnym

Przy okazji ARiMR informuje, że sprawy i zachowania podobne do wyżej opisanych nie są niestety nowością. Także w przeszłości rolnicy otrzymywali np. pisma z informacją, że po wpłaceniu kilkuset złotych otrzymają oni komplet dokumentów uprawniających do przyznania dopłat bezpośrednich. W świetle prawa były to ewidentne próby  wyłudzenia pieniędzy, dlatego że wnioski o dopłaty bezpośrednie, podobnie jak wszystkie inne dokumenty niezbędne do przyznania wsparcia (wniosek o pomoc, wniosek o płatność, instrukcje, załączniki do wniosku itp.) zawsze są bezpłatne i można je pobrać za pośrednictwem portalu internetowego ARiMR lub otrzymać w placówkach Agencji.

W powyższym kontekście Agencja Restrukturyzacji zachęca rolników do uważnego analizowania wszelkich propozycji „pomocy” przy uzyskaniu dofinansowania, które nie pochodzą bezpośrednio od ARiMR. Natomiast w przypadkach gdy powstaną wątpliwości Agencja prosi o bezwzględne zgłaszanie tego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x