Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedłużyło termin składania wniosków przez rolników i komisje szacujące szkody związane z suszą z 15 do 30 października 2023 r. Resort rolnictwa chce, aby wszyscy rolnicy, którzy mają problemy z przygotowaniem protokołów mogli złożyć wniosek i ubiegać się o wsparcie.
Jak złożyć wniosek suszowy w aplikacji?
Aby złożyć wniosek przez aplikację należy mieć założony profil zaufany oraz mieć przygotowane:
- numer identyfikacyjny, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- skan polisy ubezpieczenia ‒ co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych ‒ od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, jeżeli producent rolny chce korzystać z formy pomocy w pełnych wysokościach,
- dokumentację fotograficzną szkód, spowodowanych wystąpieniem suszy, potwierdzającą ich zakres (dokumentacja jest opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez dokumentacji fotograficznej).
Ważne, po wysłaniu wniosku nie będzie możliwości wprowadzenia zmian ani dodania kolejnych szkód, jeśli wystąpią w tym roku.
Jakie będą stawki i maksymalna wysokość pomocy suszowej?
Zgodnie z przepisami wysokość pomocy suszowej nie może przekroczyć:
- 80% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej;
- 90% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej – dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.
Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też prawdopodobnie nastąpi wypłata pomocy suszowej.
Źródło: WIR