sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Agro Park po raz 12.

spot_img

Za nami 12 odsłona Targów Rolniczych Agro-Park, które odbyły się w dniach 2-3 marca w Lublinie. Ich organizatorem były Targi Lublin i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Krzysztof Grzeszczyk

Najnowszy sprzęt rolniczy i środki do produkcji rolnej zostały wyeksponowane na powierzchni 15 tys. m2. Rolnicy z województw wschodnich od Podlasia po Podkarpacie mieli okazję obejrzeć maszyny dla małych, średnich i dużych gospodarstw rolnych.

Elektryczne sterowanie

Na stoisku firmy SIPMA wystawiono rozsiewacz RN 1000 Boryna. Do wyboru są tarcze o zakresie wysiewu od 10 do 18 m i od 18 do 32 m. Większą szerokość roboczą udało się osiągnąć montując większe tarcze rozrzucające wcześniej były one o średnicy 430 mm, a teraz mają średnicę 480 mm. Te rozwiązania będą wkrótce dostępne w rozsiewaczach RN 500 Boryna i Antek 610. Poza tym opcjonalnie można zamontować sterowanie elektryczne zasuw dozujących. Prędkość robocza może być odczytywana z czujnika GPS lub z czujnika zamontowanego na kole. W sterowniku są zapisane ustawienia dla 12 różnych nawozów do wysiewu. Szerokość roboczą ustawia się zgodnie z załączonymi tabelami wysiewu. W czasie pracy można niezależnie otwierać i zamykać każdą z komór. Poza tym zwiększać lub zmniejszać ilość wysiewu co 1 kg. Istnieje możliwość wyboru na terminalu sterującym stałej prędkości jazdy po polu. Sterownik pozwala na wykonanie próby kręconej. Oprócz tego dodawanie i odejmowanie procentowe dla każdej z komór podających nawóz na tarcze wysiewające.

Wśród pras zwijających stałokomorowych z lubelskiej SIPMY nowością jest model PS 1225 Fortis. Wyposażono ją w podbieracz o szerokości roboczej 2 m i rotor podający. Zbierany materiał trafia do komory łańcuchowo-walcowej o szerokości 1,2 i średnicy 1,2 m. Bela jest obwiązywana siatką. Tylna klapa jest wyposażona w mechaniczną blokadę. Na wyposażeniu jest system do smarowania łańcuchów. Dla łatwiejszego przeglądu okresowego, przed pracą zgrupowano punkty smarowania łożysk. Prasa jest wyposażona w koła z ogumieniem o rozmiarze 500/50-17. Zapotrzebowanie na moc jest określone na 50 kW/69 KM.

Do pracy z małym ciągnikiem

Ciągana zgrabiarka SIPMA ZK 455 WIR to kolejna nowość w segmencie maszyn zielonkowych. Wyróżnia ją jeden wirnik, na którym pracuje 11 ramion, a na każdym z nich zamontowano po 4 podwójne palce grabiące. Szerokość robocza jest określona na 4,5 ma, a transportowa na 1,7 m. Do jazdy po drogach maszyna (dyszel i podwozie) jest unoszona hydraulicznie. W standardzie maszyna jest wyposażona w podwozie typu tandem z kołem kopiującym i wał przegubowo-teleskopowy. Opcjonalnie można zamontować zabezpieczenie palców zgrabiających. Zapotrzebowanie na moc do tej maszyny producent określa na 22 kW/30 KM. Producent z Lublina prowadzi również badania nad wprowadzeniem do oferty przetrząsaczy ciąganych, które będą mogły współpracować z małymi ciągnikami.

Do płytkiej i głębszej uprawy

Firma Namysło wystawiła nowy agregat uprawowy Organic 500 H. W przedniej części pracuje hydraulicznie regulowany wał nożowy. Jego zadaniem jest rozdrobnienie resztek pożniwnych po zabiorze zbóż i kukurydzy. W dalszej części pracują zęby sprężyste umieszczone w 4 rzędach oddalonych od siebie co 55 cm. Są one zakończone gęsiostopą, co pozwala na podcinanie gleby na całej szerokości roboczej narzędzia. Głębokość pracy można regulować do 15 cm. Kolejnym zespołem roboczym jest wał ugniatający pierścieniowy – daszkowy. Do wyboru są również inne konstrukcje. Warto dodać, że wał ma również hydrauliczną regulację głębokości. Po podniesieniu wału nożowego i ugniatającego agregatem można pracować jak zwykłym kultywatorem. Wtedy w utrzymaniu głębokości pomocne są boczne koła kopiujące. Ostatnim elementem jest zgrzebło palcowe, którego kąt natarcia można regulować w zależności od potrzeb. Do wyboru są narzędzia o szerokości roboczej od 3 do 6 m. Z opcji dodatkowych proponowana jest w miejsce wału nożowego włóka palcowa lub wał z falowanymi talerzami. Zamiast gęsiostópek można zamontować proste redlice.

Na markowych podzespołach

Rolnicy szukają prostych w obsłudze i tanich w eksploatacji ciągników o niewygórowanej cenie. Takie warunki i oczekiwania klientów można osiągnąć stosując do budowy markowe i sprawdzone od wielu lat podzespoły. Z takich zbudowano Ursusa 5314. Pod jego maską pracuje dobrze znany 4-cylindrowy wolnossący silnik Perkins o pojemności 4065 cm3 i mocy 75 KM. W układzie zasilania pracuje rotacyjna pompa wtryskowa. Ciągnik wyróżnia prosta mechaniczna przekładnia. Do dyspozycji są 4 biegi + 2 zakresy. Operator ma do dyspozycji 8 biegów do przodu i dwa do tyłu. Na przedniej osi są zamontowane koła z oponami o rozmiarze 12.4-24, a na tylnej 18.4-30. Podnośnik ma udźwig 2,5 t, a WOM pracuje z prędkością 540 i 1000 obr./min.

Co roku na targach Agro-Park są wręczane wyróżnienia. Podczas tej edycji komisja konkursowa przyznała nagrodę w 3 kategoriach:

Kategoria: maszyny uprawowe:

Produkt roku – nagroda główna dla firmy Wanicki Serwis Sp. z o.o. za opryskiwacz samojezdny John Deere R4040i.

Kategoria: maszyny dla hodowli

Produkt roku – wyróżnienie dla firmy KOBO P.H.U. Karol Bogusiewicz za ciągnik CASE IH MAXXUM 115 MULTICONTROLER producent CNH Industrial.

Produkt roku – nagroda główna dla firmy EUROMILK za rozrzutnik obornika EUROMILK Bufallo RX 2000 HD producent GAMA GROUP SZEPIETOWSCY SP. J.
Kategoria: nasiona, chemia rolnicza, narzędzia i usługi dla rolnictwa

Produkt roku – wyróżnienie dla firmy ROLMAX za Finansowanie zakupu kombajnu ,,Prawdziwe 0%” producent Rolmax we współpracy z CNH Capital.

Produkt roku – nagroda główna dla firmy Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. za odmianę pszenicy ozimej EUFORIA.

NAGRODA TARGOWA – forma promocji targowej dla firmy PRONAR
Firma PRONAR otrzymała także specjalną nagrodę od Targów Lublin z okazji jubileuszu 30-lecia swojej działalności na rynku.

Agro Park 2019 Agro Park 2019 Agro Park 2019

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x