poniedziałek, 26 lutego, 2024

Agro Akademia BASF w Pamiątkowie

spot_img

W ramach cyklu spotkań Agro Akademia BASF, która odbyła się dzisiaj w Pamiątkowie można było zobaczyć działanie regulatora Medax Max. Na samym początku należy zaznaczyć, że Pamiątkowo nie ma w tym roku szczęścia i na polach doświadczalnych BASF panuje susza jak na glebach w dalszej okolicy, gdzie skutki suszy mocno już się zaznaczyły.

Szeroka etykieta Medaxu

Medax Max ma szeroką rejestrację i nadaje się do regulacji wysokości roślin w zbożach ozimych i jarych. Na poletkach można zobaczyć efekt stosowania we wszystkich zbożach ozimych i niektórych jarych. Uzyskana różnica w tym roku nie jest tak aż tak znacząca jak w latach z dniami pochmurnymi i dobrymi warunkami wilgotnościowymi. W tym sezonie rośliny są hamowane poprzez wysokie nasłonecznienie i suszę.

Wysoka presja do połowy maja

Na obecną chwilę, ze względu na suszę w pszenicy i pszenżycie porażenie chorobami jest niższe niż w poprzednich latach. Na obecną chwilę jedynie na odmianach charakteryzujących się większą wrażliwością oraz na płonnych źdźbłach występuje mączniak prawdziwy. W pierwszej i drugiej dekadzie maja rozwijała się intensywnie na dolnych liściach oraz podflagowm septorioza paskowana. Obecnie presja maleje. W tym roku na polach BASF nie występuje DTR. Wcześniej występowała jeszcze rdza brunatna i żółta. Większość stosowanych kombinacji okazała się skuteczna, szczególnie gdy był stosowany w T-1 fungicyd Capalo 337,5 SE, a następnie Priaxor. W ciągu kilku najbliższych dni zostanie wykonany zabieg „na kłos” fungicydem Osiris 65 EC. Zwalczanie chwastów w Pamiątkowie wykonano zupełnie nowym herbicydem – Pontos, zawierającym flufenacet i pikolinfen.

Trudny start jęczmienia ozimego

Na wiosnę wstępowała wysoka presja rynchosporiozy i plamistości siatkowanej, na poletkach, gdzie nie zastosowano Systivy, w kombinacji z Kinto Duo. Następnie został zastosowany Duett Star oraz Priaxor i na tą chwilę presja chorób w jęczmieniu ozimym jest niska. W jęczmieniu jarym, na poletkach, gdzie stosowano Systivę są widoczne grubsze źdźbła, ponadto obsada roślin jest bardziej wyrównana.

Rzepak czeka do zbioru

Na obecną chwilę jesteśmy już po ostatnim zabiegu ochrony w rzepaku. Roślinom groziło porażenie pędu wynikające z silnego porażenia liści suchą zgnilizną, jednak niekorzystne warunki w trakcie zimy mogły sprawić, że pęd nie został zdrowy, lecz główną ocenę będzie można przeprowadzić w fazie BBCH 85. W trakcie zawiązywania łuszczyn było bardzo wysokie nasilenie chowacza podobnika. W celu jego zwalczenia trzeba było wykonać kilka zabiegów insektycydem.

Agro Akademia BASF w Pamiątkowie żyto Agro Akademia BASF w Pamiątkowie Agro Akademia BASF w Pamiątkowie rzepak Agro Akademia BASF w Pamiątkowie poletka demonstracyjne Agro Akademia BASF w Pamiątkowie technika ochrony herbicydowej soi Agro Akademia BASF w Pamiątkowie soja

spot_img

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników