poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Afrykański pomór świń zniszczy rynek wieprzowiny? Pierwszy przypadek w Niemczech

-REKLAMA-spot_img


Rejon Odra – Sprewa szykuje się do obrony

Niemieckie Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL) oficjalnie potwierdziło wykrycie pierwszego w Niemczech przypadku ASF u dzika. Zakażone truchło dzika znaleziono kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej w rejonie miejscowości Spree-Neisse w południowo-wschodniej Brandenburgii. Teren znajduje się w powiecie Sembten w gminie Schenkendöbern. 
Państwowe laboratorium Berlin-Brandenburg poinformowało też, że druga pobrana z tuszy zwierzęcia próbka trafiła do Instytutu Friedricha Loefflera na wyspie Riems. Tam znajduje się krajowe laboratorium referencyjne. O wyniku tego badania opinię publiczną ma poinformować federalna minister rolnictwa Julia Klöckner.

Zagrożony rejon Odra-Sprewa?

Dodajmy, że miejsce gdzie znaleziono padłego dzika leży w bliskim sąsiedztwie dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej w powiecie Odra-Sprewa. Na dziś zaplanowano tam  posiedzenie lokalnego sztabu kryzysowego w sprawie ASF. Najprawdopodobniej gremium to podejmie decyzje dotyczące zabezpieczenia tamtejszej populacji świń.
Już teraz w promieniu 4 km wokół miejsca, w którym znaleziono zarażonego dzika, planowana jest budowa ogrodzenia. Gmina Schenkendöbern zakupiła niezbędny materiał ogrodzeniowy. Natomiast w sąsiednim okręgu Dahme-Spreewald kilka dni temu oddano do użytku chłodnie, w których można przechowywać padłą zwierzynę.

Z ostatniej chwili:

Niemiecka minister rolnictwa, Julia Klöckner podczas porannej konferencji prasowej oficjalnie potwierdziła wystąpienie wyżej opisanego pierwszego przypadku ASF na terenie Niemiec, co potwierdzono badaniem aż trzech próbek.

Negocjują regionalizację eksportu

Minister poinformowała również o przystąpieniu Niemiec do negocjacji z państwami trzecimi (m.in. z Chinami), których celem jest regionalizacja eksportu wieprzowiny z terenów wolnych od wirusa.

– Na obecnym etapie należy oszacować, ile jest zakażonych zwierząt i jak duży jest dotknięty region – powiedziała Klöckner.- Chodzi o to, aby uzyskać ogólny przegląd sytuacji i podejmować przemyślane i konsekwentne decyzje.

Brandenburgia koordynatorem działań

Po potwierdzeniu przez szefową niemieckiego resortu rolnictwa przypadku ASF u dzika, niemiecki krajowy zespól kryzysowy zdecydował, że wszelkie działania terenowe   koordynowane będą przez władze landu Brandenburgia. Następny krok to wprowadzenie ograniczeń na zagrożonym obszarze.

Zakaz użytkowania gruntów i polowań?


Na obszarach objętych ograniczeniami zaczną obowiązywać przepisy niedawno znowelizowanej ustawy o zdrowiu zwierząt, a także federalnej ustawy o polowaniach.
Do tych ograniczeń zaliczono:

– Ograniczenie ruchu osób i pojazdów;

– Odgrodzenie wyznaczonych obszarów;

– Tymczasowe ograniczenie lub zakaz polowań w strefie ryzyka;

– Tworzenie szlaków myśliwskich;

– Czasowe ograniczenie lub ewentualny zakaz użytkowania gruntów rolnych;

– Zaangażowanie min. zawodowych myśliwych i urzędników leśnych w intensywne polowanie na dziki.


Dodajmy, że Komisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt zostały już poinformowane przez BMEL o potwierdzonym przypadku ASF.

AKTUALIZACJA

Minister zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnenberger poinformowała kolejno, iż w promieniu 3 km wokół miejsca występowania zainfekowanych tusz dzików zostanie utworzona ogrodzona strefa rdzeniowa. Wjazd jest tu zabroniony, aby nie straszyć dzików i nie wypędzić ich z tego terenu.

Dalsze 15 km w promieniu wokół tego miejsca jest klasyfikowane jako obszar zagrożony. Strefa ta rozciągnie się również na sąsiedni powiat Odra-Sprewa, a także na Polskę. Tutaj obowiązują dalsze surowe środki i ograniczenia jak np.:

–  zakaz polowania na wszystkie gatunki zwierzyny łownej, aby nie wypędzić dzików z obszaru, utworzenie punktów zbierania padłej zwierzyny,

– organizacja poszukiwań i odzyskiwania padłego zwierza.

– zakaz zbioru kukurydzy,

– zakaz przemieszczania świń i produktów wieprzowych.

Ponadto hodowle trzody chlewnej w regionie mają zostać sprawdzone pod kątem ich bezpieczeństwa biologicznego i należy znaleźć myśliwych, którzy są również hodowcami świń. Ma to na celu utrzymanie możliwie najniższego ryzyka transmisji ASF . – Ochrona okolicznych ferm trzody chlewnej ma najwyższy priorytet – powiedziała minister zdrowia Ursula Nonnenberger. Ferma świń położona najbliżej miejsca ujawnienia padłego dzika oddalona jest o około 7 km.Źródło: BMEL
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x