czwartek, 22 lutego, 2024

95 milionowa strata Elewarr. Co stoi za ogromnym spadkiem?

spot_img

Elewarr Sp. z o.o. poinformowała o niemalże 95-milionowej straty w okresie sprawozdawczym obejmującym rok obrotowy od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023. W porównaniu z poprzednim rokiem, w którym spółka odnotowała 40 milionów złotych zysku, sytuacja wydaje się dramatyczna. Jak to do tego doszło? Firma wydała oświadczenie prasowe, aby wyjaśnić co zaszło w ciągu ostatnich miesięcy.

Najtrudniejszy rok obrotowy w historii 31-letniej działalności spółki

W komunikacie Elewarr tłumaczy, że w trakcie globalnego kryzysu zbożowego 2022/2023, spadające ceny oraz niepewna opłacalność działalności spowodowały trudności na rynku zbóż i rzepaku. Rok obrotowy od lipca 2022 do czerwca 2023 był najtrudniejszym w historii 31-letniej działalności spółki. Elewarr po raz pierwszy musiała radzić sobie z globalnymi ryzykami związanymi m.in. z wojną na Ukrainie, importem tańszego ukraińskiego zboża oraz niespodziewanym spadkiem cen na giełdach światowych.

W tym okresie wiele firm ograniczyło lub zakończyło skupy zboża z powodu trudnej sytuacji sprzedażowej i malejących cen. Elewarr, będąc pod nadzorem Skarbu Państwa, kontynuowała skup zboża, realizując swoją misję wpływania na rynek i wspierania polskich rolników. Jak dalej czytamy, pomimo trudnej sytuacji, spółka utrzymała stały skup od krajowych rolników, co pomogło wielu małym i średnim gospodarstwom uniknąć problemów związanych z niskimi cenami.

Eleewarr rotował zapasy na granicy opłacalności

Spółka podkreśla, że wszystkie wewnętrzne procedury zarządzania ryzykiem finansowym były przestrzegane, a działania dotyczące dywersyfikacji przychodów były kontynuowane. Elewarr, mając misję przechowywania państwowych rezerw zbóż, rotował zapasy na granicy opłacalności, konkurując cenowo z podmiotami komercyjnymi, także zagranicznymi. Warto zauważyć, że spółka wielokrotnie prosiła Rządową Agencję Rezerw Strategicznych o renegocjacje stawek przechowalniczych, dostosowując się do zmieniających się warunków rynkowych.

Wpływ na sytuację finansową spółki miała również inflacja spowodowana pandemią i wojną na Ukrainie. Wzrost cen energii, gazu i kosztów utrzymania elewatorów przyczynił się do ogólnego wzrostu kosztów. Elewarr korzystała z bankowego kredytu obrotowego, a konieczność pozyskania rekordowo wysokiego kredytu zabezpieczającego skup wpłynęła na ogólny obciążenie firmą, szczególnie po podwyżkach stóp procentowych NBP.

Utrzymaliśmy stabilność finansową oraz terminową wypłatę należności wobec rolników

W trudnej sytuacji rynkowej, Elewarr zdecydowała się na eksport pszenicy drogą morską do krajów Afryki Zachodniej. To posunięcie miało na celu konkurowanie z podmiotami zagranicznymi eksportującymi zboże z Polski. Spółka uważa, że rozwijanie kompetencji w handlu międzynarodowym i oferty eksportowej stanowi szansę na przyszły rozwój. Dla realizacji tych celów konieczne może być pozyskanie nabrzeża zbożowo-eksportowego i rozwój magazynów.

Mimo trudnego sezonu 2022/2023, spółka podkreśla stabilność finansową oraz terminową wypłatę należności wobec rolników. Pomimo generowanej straty, Elewarr spłaciła zaciągnięty kredyt obrotowy i pozyskała nowe finansowanie na nadchodzące żniwa w 2023 roku. Wszystko to pozwala twierdzić, że mimo wyzwań na rynku, firma utrzymuje się na stabilnych fundamentach finansowych.

źródło: Elewarr

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Norbrt
Norbrt
1 miesiąc temu

Czyżby ??? Na razie słyszymy tłumaczenie dawnego zarządu Elewarru w składzie: Parafianowicz Moniki, Korony Daniela, Huberta Grzegorczyka

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x