środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

85-procentowe zaliczki na zalesianie

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia przewidującego wypłatę zaliczek za 2021 r. na zalesianie gruntów rolnych z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej i krajowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przewidywane zaliczki sięgać mają wysokości 85. procent należnych kwot. 

Trudna sytuacja gospodarstw

W uzasadnieniu projektu ministerialnego rozporządzenia czytamy, że: 
„W 2021 r., ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, a także w związku z wystąpieniem suszy, część gospodarstw rolnych w Polsce doświadcza trudności finansowych, które wpływają na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań. Okoliczności te stanowią przesłankę do wypłaty zaliczek na poczet wypłaty pomocy w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013 za 2021 r.” 

Prawie 31 milionów złotych

Jeśli rozporządzenie zostanie przyjęte przez Radę Ministrów (Rząd) RP, to wypłata zaliczek ruszyć ma 18 października 2021 r.. Dodajmy, że jest to najwcześniejszy możliwy, wynikający z przepisów Unii Europejskiej, termin ich wypłaty.

O tego rodzaju zaliczki rolnicy mogą ubiegać się  równocześnie z dopłatami bezpośrednimi. Organizacją wypłat tego rodzaju wsparcia zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kwota całkowita zaliczek na poczet płatności zalesieniowych za 2021 r. wyniesie około 19,6 mln zł z funduszy UE i nie więcej niż 11,2 mln zł ze środków krajowych. Daje to łączną kwotę w wysokości 30,8 mln zł. 
 
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x