czwartek, 22 lutego, 2024

8 lat INNVIGO na rynku: Wzrost udziałów, ekspansja zagraniczna i coraz szersza oferta!

spot_img

INNVIGO osiąga coraz większe sukcesy na rynku ochrony roślin i to nie tylko w Polsce! Działając już od 8 lat firma z powodzeniem zdobyła kilkunastoprocentowy udział w rynku i zajmuje zaszczytne miejsce w pierwszej trójce największych dostawców takich produktów. Dzięki ekspansji zagranicznej, INNVIGO sprzedaje swoje produkty w 20 krajach, a planowane jest rozpoczęcie dystrybucji w kolejnych państwach. Firma dynamicznie rozwija swoją ofertę, w której znajduje się obecnie ponad 60 produktów, w tym unikalne i kilkuskładnikowe rozwiązania, które nie są dostępne w portfolio innych firm oferujących środki ochrony roślin.

INNVIGO w pierwszej piątce
zdj: INNVIGO

INNVIGO w pierwszej trójce

INNVIGO odnosi sukcesy w Polsce i na rynkach zagranicznych, gdzie z powodzeniem konkuruje z globalnymi koncernami, osiągając kilkunastoprocentowy udział w rynku i zajmując trzecie miejsce w branży chemii rolniczej. Obecnie, produkty INNVIGO trafiają już do klientów w 20 krajach, a w planach na bieżący rok jest rozszerzenie dystrybucji na kolejne trzy państwa: Portugalię, Wielką Brytanię i Słowenię. W roku 2022 aż 40% sprzedaży firmy zostało zrealizowane na rynkach zagranicznych, głównie w Europie Centralnej. INNVIGO od samego początku skupiało się na poszukiwaniu oryginalnych i skutecznych produktów, a także na ekspansji za granicę. Jacek Zawadzki, Wiceprezes firmy, prognozuje, że w ciągu najbliższych 2-3 lat wzrost sprzedaży na rynkach zagranicznych przewyższy ten na rynku polskim, biorąc pod uwagę potencjał oraz dużą dynamikę działań zagranicznych.

Priorytet: ochrona kukurydzy

Kukurydza będzie jedną z głównych upraw, na której skoncentruje się INNVIGO w nadchodzących sezonach, z uwagi na jej rosnące znaczenie dla rolników. Firma ma już w Polsce 10 zarejestrowanych herbicydów do kukurydzy, a procesy rejestracyjne są prowadzone również na pozostałych rynkach. W lutym odbyło się specjalne spotkanie, któremu poświęcono tematykę kukurydzy i produktów do jej ochrony, w którym uczestniczyli przedstawiciele INNVIGO z Polski i innych krajów. Zgodnie z planem rozwoju, portfolio produktów do ochrony kukurydzy INNVIGO będzie jeszcze szersze, a autorskie receptury, takie jak Metodus 650 WG czy Tudor 114 OD, będą wprowadzane na kolejne rynki. Jacek Zawadzki, Wiceprezes firmy, podkreśla potrzebę wymiany informacji między krajami, gdzie kukurydza jest powszechna, jak w Rumunii, a tymi, gdzie jest mniej popularna, jak Czechy czy państwa bałtyckie.

INNVIGO zdobywa Europę

INNVIGO posiada oddzielne organizacje w Czechach i Rumunii, a w pozostałych krajach działa poprzez lokalnych partnerów. Z powodu licznych rejestracji i planowanych działań, firma zwiększa zatrudnienie w Polsce, aby lepiej zarządzać współpracą z zagranicznymi rynkami. 

W najbliższych tygodniach będę miał przyjemność objąć zupełnie nowe stanowisko – dyrektora regionu Europa Centralna i Południowa. To właśnie w tych krajach, gdzie planujemy bardzo dynamiczny rozwój, będę zarządzał sprzedażą naszych produktów” – informuje Marcin Kanownik, dotychczas pracujący jako Menedżer ds. upraw rolniczych.

zdj: INNVIGO

Rumunia, Czechy, kraje bałtyckie – osiągnięcia i plany

A jak radzi sobie INNVIGO na poszczególnych europejskich rynkach? Przedstawiciele firmy z kilku krajów opowiedzieli o tym podczas niedawnego spotkania w Warszawie.

W Rumunii INNVIGO działa od 2016 roku. Początkowo w ofercie były 3-4 produkty, dziś jest ich już ponad 20, a zespół liczy obecnie 22 osoby. Kraj jest ważnym odbiorcą fungicydów zbożowych, a herbicydy kukurydziane stanowią jeden z większych segmentów tamtejszego rynku środków ochrony roślin. 

„W ciągu ostatnich 6 lat udało nam się zbudować silną pozycję, osiągnąć 6-procentowy udział w rumuńskim rynku środków ochrony roślin i stać się jedną z 10 najważniejszych firm zarówno pod względem wartości, jak skali działania” – podkreśla Claudia Cotoveanu, Menedżer ds. marketingu w INNVIGO Rumunia. – “Herbicydy do kukurydzy to bardzo ważna część rumuńskiego rynku, a my mamy kilka nowych produktów, takich jak Tudor 114 OD, Mezonir 340 WG, Rumezo 200 SE. Odnotowuje się także znaczny rozwój oferty herbicydów zbożowych, od 2022 roku mamy w sprzedaży preparaty, takie jak Fundamentum 700 WG i Galaxo 150 WG. A zatem jesteśmy obecni we wszystkich najważniejszych segmentach rynku. W 2022 roku powołaliśmy dział techniczny, żeby lepiej odpowiadać na potrzeby rolników i dystrybutorów. Mamy w planach stworzenie platformy pokazowej, aby prezentować plantatorom i partnerom, jak działają nasze produkty, jakie efekty przynoszą w polu. Chcemy stać się numerem 1 na rynku i być w bliskich relacjach z rolnikami, bo to użytkownicy końcowi decydują o wartości produktu.”

Sukcesy na rynku czeskim

Również w Czechach od 2016 roku funkcjonuje odrębna organizacja, która zajmuje się dystrybucją produktów INNVIGO. Tam, podobnie jak w Polsce, głównymi uprawami są zboża: pszenica ozima, jęczmień jary i kukurydza, ważne miejsce zajmuje rzepak ozimy, a następnie buraki cukrowe i ziemniaki. – Aktualnie mamy w ofercie około 30 środków ochrony roślin – insektycydy, fungicydy, herbicydy, a także nawozy dolistne. Niedawno zarejestrowaliśmy herbicyd Tudor 114 OD, który bardzo dobrze sprzedawał się – nawet bez dużych nakładów marketingowych – mimo że rejestracja nastąpiła tuż przed sezonem. Oferujemy go rolnikom w korzystnej cenie. Mamy bardzo dobre wyniki sprzedaży i odnieśliśmy wielki sukces. Ważną tegoroczną nowością jest preparat Kleo 240 EC, zawierający kletodym, który jest zarejestrowany do zwalczania chwastów jednoliściennych w rzepaku ozimym. Plany są ambitne: chcemy zwiększyć udział w rynku oraz sprzedaż, tak by odpowiadać na potrzeby coraz większej liczby rolników – opowiada Petr Kopecký, Kierownik ds. kluczowych klientów w INNVIGO Czechy.

Coraz większe zainteresowanie w krajach bałtyckich

Z kolei w krajach bałtyckich, gdzie najważniejszymi uprawami są zboża i rzepak, INNVIGO jest obecne od 2021 roku.

„Za nami bardzo owocny okres, nasze preparaty zostały dobrze przyjęte przez rolników i dystrybutorów – podkreśla Dāgs Rostoks, Country Manager Baltic States w INNVIGO. Mamy rejestracje na Litwie i Łotwie, czekamy na rejestracje w Estonii, gdzie planujemy wprowadzać produkty jesienią lub na początku przyszłego roku. Nie jesteśmy już jedną z mniejszych firm, ale taką średniej wielkości, silnie skoncentrowaną na rozwoju. Szansą dla nas jest poszerzanie oferty preparatów do kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i innych upraw. Firma działa bardzo prężnie, jest nastawiona na rozwój biznesu. W ciągu 2-3 lat INNVIGO będzie w krajach bałtyckich jednym z sześciu najważniejszych dostawców chemii rolniczej. Jestem przekonany, że w niedługim czasie będziemy mieli duże, świetne portfolio. Dziś naszym głównym celem jest wejście na rynek estoński, rozwijanie oferty fungicydów i nawiązanie jeszcze bliższych relacji z dużymi gospodarstwami rolnymi.”

Co z rynkiem ukraińskim?

Istotnym i perspektywicznym kierunkiem rozwoju jest dla INNVIGO także Ukraina. Początkowo były tam zarejestrowane 3 preparaty, w ubiegłym roku doszło ich 5, w bieżącym spodziewane są kolejne rejestracje – a to nie koniec planów. Pomimo trwającej wojny i związanych z nią utrudnień firma była w stanie dostarczać produkty do tego kraju, a w 2022 roku sprzedaż podwoiła się

Mieliśmy plan stworzenia własnej organizacji w Ukrainie, prowadziliśmy rozmowy, ale ze względu na obecną sytuację nie zdecydowaliśmy się teraz na to – wyjaśnia Wiceprezes INNVIGO. – Myślę, że w przyszłości wykonamy ten krok, bo Ukraina jest dla nas ważnym krajem.”

źródło: INNVIGO

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x