niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

500 odmian w Minikowie

spot_img

Krajowe Dni Pola w Minikowie 2020 to impreza, która rozpoczyna cykl spotkań z rolnikami na temat nowych odmian roślin uprawnych. Kolekcja w Minikowie to ponad 11 ha poletek wszystkich gatunków roślin uprawnych, prezentująca najnowsze osiągnięcia zarówno polskich jak i zagranicznych hodowli. Rolnicy mogą porównać blisko 500 odmian różnych gatunków i zadecydować o wyborze tych najbardziej odpowiednich do siewu w swoich gospodarstwach – mówił dr Ryszard Zarudzki, dyrektor KPODR. Lustracje poletek można prowadzić aż do żniw.

Europejski wymiar Krajowych Dni Pola swoją obecnością podkreślił Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.

W Unii Europejskiej w tej chwili przykuwa naszą uwagę strategia „Od pola do stołu” jako jeden z głównych planów zmian w rolnictwie europejskim. To co dzieje się na naszych polach jest szczególnie ważne w okresie, kiedy decyduje się przyszłość polityki rolnej. – mówił komisarz.

 

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, ale są wskazania, że rolnictwo europejskie otrzyma o 26,5 miliarda euro więcej na Wspólną Politykę Rolną niż proponowano 2 lata temu. Z tego Polska ma otrzymać ok. 3 miliardy euro więcej. To oznaczałoby ponad 10 tyś złotych dotacji przeznaczonych na jedno, statystyczne gospodarstwo w Polsce – zapowiedział Wojciechowski. Na oficjalnym otwarciu imprezy, w sobotę 20.06 pojawił się także Minister Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Rolnictwo europejskie będzie się zmieniać w kierunku metod przyjaznych środowisku.

 

Polska powinna być ostatnim krajem w Europie, które będzie się bało Nowego Zielonego Ładu i strategii towarzyszących.- mówił Minister, który silnie zaakcentował znaczenie rolnictwa, które zabezpiecza potrzeby żywnościowe kraju. Rolnictwo jest światu niezbędne i ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość na koniec podkreślił Ardanowski.

 

Relacja wideo z całej imprezy dostępna będzie w serwisie YouTube na naszym kanale Agro Profil!

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników