niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

3425 ton ziarna zbóż dostępne na Giełdowym Rynku Rolnym

spot_img

Na Giełdowym Rynku Rolnym w środy odbywają się sesja, na których odbywają się transakcje kupna- sprzedaży płodów rolnych. Podczas sesji w dniu dzisiejszych przedmiotem transakcji jest aż 3425 ton zboża, które znajduje się w Systemie Magazynów Autoryzowanych na terenie całego kraju.

To co wyróżnia Giełdowy Rynek Rolny to fakt, że ceny tam obowiązujące są odzwierciedleniem równowagi popytu i podaży. Dzięki takiej ekonomicznej, rynkowej zasadzie uczestnicy giełdy mają możliwość uzyskania najkorzystniejszej dla siebie ceny. 

Podczas dzisiejszej sesji dostępne będzie ziarno pszenicy klasy B (1800 ton) oraz klasy C (450 ton), jak również żyta klasy B (800 ton) oraz C (375 ton). Więcej szczegółów odnośnie ilości dostępnych w konkretnych lokalizacjach na terenie kraju znajdują się pod adresem https://www.tge.pl/stany_magazynowe.

Jakie kroki należy podjąć by przystąpić do GRR?

Producent rolny, który chce przystąpić do GRR w pierwszej kolejności podpisuje z domem maklerskim umowę o świadczenie usług maklerskich i zakłada za pośrednictwem domu maklerskiego do Towarowej Giełdy Energii wniosek o uzyskanie unikalnego kodu identyfikacyjnego e-RTRS, według którego będzie identyfikowany. E-RTRS jest systemem Giełdy, którego podstawową rolą jest prowadzenie ewidencji towarów znajdujących się w obrocie giełdowym. Zawarte są w nim informacje  o stanach towarów przechowywanych przez uczestników obrotu w magazynach autoryzowanych. W momencie dostarczenia przez producenta rolnego towaru do magazynu autoryzowane, dom maklerski dokonuje weryfikacji stanów posiadania, po czym wystawiane jest zlecenie sprzedaży. Rozliczenie finansowe transakcji odbywa się następnego dnia roboczego po sesji na GRR wg. zasad Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych S.A.

Chcesz wiedzieć więcej odnośnie Giełdowego Rynku Rolnego? Polecamy lekturę artykułów

Handel zbożem przenosi się na giełdę  https://agroprofil.pl/wiadomosci/publikacja-specjalna/handel-zbozem-przenosi-sie-na-gielde/

Branża wspiera rozwój GRR https://agroprofil.pl/wiadomosci/publikacja-specjalna/branza-wspiera-rozwoj-gieldowego-rynku-rolnego/

Liczy się jakość https://agroprofil.pl/wiadomosci/publikacja-specjalna/liczy-sie-jakosc/

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x