piątek, 17 września, 2021
spot_img

2,5 miliona zł kary za przekręty na rynku preparatów dla cieląt

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której stwierdził podział rynku przez spółki Polmass S.A. i Agro-Netzwerk Polska. Zmowa dotyczyła sprzedaży preparatów mlekozastępczych dla bydła, czyli mieszanek używanych do karmienia młodych zwierząt.

Podzielili się rynkiem

– Postępowanie antymonopolowe wykazało, że przedsiębiorcy podzielili pomiędzy sobą rynek – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Ustalili, że nie będą sprzedawać swoich produktów do odbiorców drugiego uczestnika zmowy, nawet jeśli potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosi. Zmowa trwała 7 lat i przez ten okres hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru preparatów. Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów od drugiej. Brak rywalizacji o klienta sprzyjał utrzymaniu wyższych cen sprzedaży produktów

Wzajemnie się kontrolowali

Jak wynika ustaleń UOKiK porozumienie trwało od lipca 2010 r. do kwietnia 2017 r. W tym czasie przedsiębiorcy  monitorowali sytuację, obserwując czy druga strona dotrzymuje ustalonych warunków. Reagowali też w sytuacji, gdy zmawiający się łamał warunki niedozwolonego porozumienia. Jednym z dowodów jest e-mail wysłany przez pracownika Polmassu do Agro-Netzwerk Polska, do którego dotarł UOKiK. Oto jego treść: 

„Mam „info”, że kontynuujesz sprzedaż do OSM (…), co nam bardzo przeszkadza utrzymać z OSM dotychczasowe relacje handlowe. (…) Chciałbym abyśmy nadal trzymali się przyjętej zasady dotyczącej zakazu konkurowania ze sobą. (..)  Moi doradcy bardzo się skarżą na taki stan współpracy, dlatego osobiście Ciebie proszę o „uzdrowienie” tej sytuacji i powrót do przyjętej zasady.”

Informacje o szczegółach porozumienia, w tym korespondencję elektroniczną pomiędzy przedsiębiorcami,  UOKiK pozyskał podczas przeszukania w siedzibach firm, a także od jednego z uczestników porozumienia.

2,5 miliona zł kary 

– Za udział w podziale rynku nałożyłem na spółkę Polmass sankcję w wysokości ponad 2,5 mln zł. Drugi z uczestników porozumienia – Agro-Netzwerk skorzystał z programu łagodzenia kar leniency – wyjaśnia Prezes Chróstny. 

Jak informuje Prezes OKiK, druga spółka dostarczyła istotne dla postępowania dowody i współpracowała z Urzędem, dlatego zapadła decyzja o odstąpieniu od nałożenia kary finansowej na ten podmiot. 

 – Chcemy pokazać, że współpraca z urzędem się opłaca. Warto przyznać się do winy zanim samodzielnie zidentyfikujemy nieprawidłowości i rozpoczniemy nasze działania – stwierdza Prezes Tomasz Chróstny. 

Wcześniejsza kara Polmassu

Przypomnijmy, że to nie jest pierwsza decyzja dotycząca podziału rynku przez Polmass. W 2020 r. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny ukarał spółkę za niedozwolone porozumienie z firmą Ekoplon. Nałożone wówczas sankcje wyniosły 12,4 mln zł dla Ekoplonu i 4,7 mln zł dla Polmassu. Obecna decyzja Prezesa UOKiK nie jest prawomocna.  Przysługuje od niej odwołanie do sądu. Natomiast maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może wynieść do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Zachęta dla poszkodowanych 

Jednocześnie UOKiK zawiadamia, że każdy rolnik, czy inny podmiot gospodarczy, który poniósł szkodę w wyniku niedozwolonego porozumienia może w postępowaniu cywilnym żądać zadośćuczynienia od każdego z jej uczestników. Także od podmiotu zwolnionego z kary finansowej w ramach programu leniency.
W takich przypadkach należy złożyć do sądu cywilnego pozew przeciwko każdemu z podmiotów, który złamał prawo. Składając pozew trzeba wskazać dochodzoną kwotę odszkodowania. Jednak ustalając jej wysokość należy  przemyśleć jak wyglądałaby sytuacja na rynku w przypadku braku naruszenia. Co do zasady szkodą będzie bowiem nadwyżka w zapłaconej cenie, która powstała w wyniku stosowania antykonkurencyjnych praktyk.

Leniency i sygnały 

Natomiast przedsiębiorców i menadżerów zainteresowanych programem łagodzenia kar UOKIiK zaprasza do kontaktu. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 prawnicy Urzędu odpowiadają na pytania dotyczące wniosków leniency  – także anonimowo.

UOKiK prowadzi również program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Więcej na ten temat na stronie:  konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/. 

Źródło: UOKiK
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
564ObserwującyObserwuj
8,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x