poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

23 procentowy VAT za nasienie? Hodowcy bydła i trzody znowu stratni

spot_img

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pilny apel do Premiera Mateusza Morawieckiego o ujęcie nasienia zwierząt hodowlanych (w tym bydła i trzody chlewnej), w zakresie towarów objętych 8% preferencyjną stawką VAT.
Ma to związek z tym, że od 1 lipca 2020 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT dotycząca m.in. zmiany wykazu towarów i usług opodatkowanych stawkami obniżonymi. Obecny system stawek VAT, oparty na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, zostanie zastąpiony unijną nomenklaturą scaloną (CN) w zakresie towarów oraz aktualną Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług. Konsekwencją ww. zmian jest zmiana zakresu stosowania stawek obniżonych VAT, co w tym przypadku skutkować będzie znaczącym skokiem cen.

 

Być może przeoczenie?

Zdaniem samorządu rolniczego podczas prac nad zmianą matrycy stawek VAT oraz sposobem klasyfikacji towarów doszło do przeoczenia polegającego na wyłączeniu z zakresu towarów objętych preferencyjną stawką VAT 8% nasienia klasyfikowanego dotychczas w PKWiU 2008 pod pozycją 01.42.20.0 w ramach grupowania 01.4 o nazwie „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego”.
Do dnia 1 lipca 2020 r. produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również nasienie bydlęce i trzody chlewnej, sklasyfikowane w ramach grupowania 01.4 PKWiU 2008,  objęte są 8% stawką VAT.
Natomiast od dnia 1 lipca 2020, na podstawie nowej matrycy stawek VAT, nasienie bydlęce i trzody chlewnej, wyłączone zostało z zakresu stosowania preferencyjnej stawki VAT i będzie podlegać opodatkowaniu stawką VAT 23%.

W piśmie Zarządu KRIR do Premiera czytamy:
Jesteśmy przekonani, że powyższa sytuacja nie jest sytuacją zamierzoną i że doszło do pomyłki polegającej na wyłączeniu nasienia zwierząt hodowlanych, jako jedynego z szeregu produktów, z grupy towarów i usług wykorzystywanych w produkcji rolniczej, a w konsekwencji do objęcia nasienia zwierząt stawką VAT 23%. Podwyższenie stawki VAT na nasienie z 8% do 23% jest niespójne z założeniami nowelizacji ustawy VAT, to jest z uproszczeniem stosowania stawek poprzez objęcie jedną stawką całej grupy produktów – żywności i produkcji rolniczej.”

Klęska polskich hodowców?

Zdaniem Zarządu KRIR podwyższenie stawki VAT uderzy w polską produkcję zwierzęcą i będzie szczególnie dotkliwe obecnie, tj. w czasie kryzysu związanego z epidemią COVID 19. Zarząd Krajowej Rady uzasadnia rzecz następująco:

„Większość polskich rolników, w tym hodowców, funkcjonuje jako rolnicy ryczałtowi, którzy nie mają możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług. Podwyższenie stawki VAT o 15% dla polskich producentów nasienia bydła i trzody chlewnej postawiłoby polską hodowlę w znacznie gorszej sytuacji rynkowej wobec producentów zagranicznych. Obecnie firmy z Niemiec, Belgii i Francji mają bardzo silną pozycję na polskim rynku, a zmiana VAT dla polskich hodowców doprowadzi do upadku polskich firm.”

 

Rozporządzenie jeszcze przed 1 lipca?

Uwzględniając powyższe okoliczności Zarząd KRIR zwrócił się do Premiera o podjęcie pilnych prac nowelizujących przepisy w tym zakresie poprzez wycofanie tej zmiany. Samorząd rolniczy poprosił też, by Minister Finansów w trybie interwencyjnym wydał rozporządzenie w sprawie obniżenia stawki podatku VAT na nasienie zwierząt hodowlanych, co zadaniem KRIR umożliwi naprawę sytuacji jeszcze przed 1 lipca br. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR

Sieć handlowa wspiera rodzinne gospodarstwa ekologiczne

ASF w Wielkopolsce. 10 tys. świń do utylizacji

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników