środa, 17 lipca, 2024
spot_img

12,13,14,15! To już kolejne ognisko ASF w tym tygodniu!

spot_img

15 ognisko ASF – 708 świń
Tym razem warmińsko – mazurskie

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium Polski, 15 już w tym roku ogniska ASF u świń.

Ognisko ASF nr 15  wykryto w gospodarstwie w miejscowości Marchewki, w gminie Prostki, w powiecie ełckim, w województwie warmińsko-mazurskim.  W gospodarstwie tym utrzymywano 708 świń (117 prosiąt, 151 warchlaków,  405 tuczników, 34 lochy, 1 knur). 15 ognisko położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Podstawą do decyzji o jego wyznaczeniu były wyniki analizy krajowego laboratorium w Puławach.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła juz wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników