poniedziałek, 4 grudnia, 2023
spot_img

10 milionów złotych więcej dla młodych rolników

spot_imgspot_img

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od dzisiaj (27 kwietnia br.), do łącznej kwoty 10 milionów złotych, zwiększony został limit dopłat do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk).

Dla młodych rolników

Możliwość ubiegania się o kredyt przysługuje młodym  rolnikom do 40 roku życia, posiadającym kwalifikacje zawodowe lub rozpoczynającym prowadzenie gospodarstwa, jeśli w ciągu 18 miesięcy osoba taka stanie się rolnikiem aktywnym zawodowo. Rolnik wnioskodawca musi też złożyć plan realizacji inwestycji. 
tego rodzaju wsparcie można ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Banku S.A. a także we współpracujących oraz zrzeszonych z nimi krajowych bankach spółdzielczych oraz w: BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Uprawy, chów i hodowla

Kredyt z linii MRcsk może być przeznaczony na uprawy rolne inne niż wieloletnie, uprawy roślin wieloletnich, rozmnażanie roślin, chów i hodowlę zwierząt, uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana), ale też na obróbkę nasion w celu rozmnażania roślin. 
Kredyt może być udzielony na rozpoczęcie działalności przez młodych rolników. Kredyt można przeznaczyć na sfinansowanie zakupu użytków rolnych, których przeznaczenie określone w planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest rolnicze. Można zainwestować w tworzenie nowego lub powiększenie istniejącego gospodarstwa rolnego (lecz do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych). A tworzone, nowe gospodarstwo nie może być mniejsze niż średnia wojewódzka (wskazana na dzień złożenia wniosku).

Nawet 5 milionów dla rolnika

Jak informuje ARiMR wysokość kredytu nie może przekroczyć 90% wartości nakładów inwestycyjnych na gospodarstwo rolne i wynosić więcej niż 5 mln zł. Natomiast oprocentowanie kredytu ustala bank i określa w umowie kredytu. Kwota pomocy określona w umowie kredytu nie może zostać zwiększona. Okres kredytowania i okres ewentualnej karencji w spłacie kredytu ustalone są w umowie kredytu, a czas do całkowitej spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat. Więcej informacji na stronie internetowej ARiMR.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x