piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Brytyjczycy pomogą wytropić ukraińskie zboże skradzione przez Rosję

spot_img

Do końca sierpnia Ministerstwo Rolnictwa Wielkiej Brytanii powinno zakończyć prace nad metodą weryfikacji zboża pochodzącego z Ukrainy, która pozwoli ustalić, czy Rosjanie nie przewożą na sprzedaż skradzionego zboża z terenów Ukrainy. Poinformował o tym wiceminister polityki rolnej i żywności Witalij Hołownia.

Genetyka pomoże identyfikować ukraińskie zboże

„Wspólnie z Ministerstwami Rolnictwa Wielkiej Brytanii i Litwy utworzyliśmy trójstronną grupę, która opracowuje metodologię określania pochodzenia zbóż na poziomie genetycznym. Do końca sierpnia strona brytyjska musi dostarczyć gotowy system weryfikacji i metody, za pomocą których pracownicy odpowiednich laboratoriów na Litwie będą sprawdzać to ziarno. Szkolenie zaplanowano na wrzesień, mamy nadzieję, że do końca roku będziemy mieli efekt” – powiedział Hołownia.

Litwini będą kontrolować tranzyt zboża z Rosji i Białorusi

Według Hołowni w litewskich portach zostaną uruchomione specjalne laboratoria, które będą ustalać kraj pochodzenia próbek zboża pobranych ze statków.

„Dlaczego na Litwie? Ponieważ mnóstwo zboża pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego wysyła się właśnie z portów litewskich. I ta analiza pozwoli nam ustalić, czy przewożą kradzione ukraińskie zboże, czy też robią mieszankę różnych zbóż” – wyjaśnił wiceminister.

Próbki ukraińskiego zboża zostały już przekazane Wielkiej Brytanii w celu ustalenia jego „kodu genetycznego”. Jest to część próbek, które co roku każdy region wysyła do Instytutu Badawczego Ekspertyzy Odmian Roślin w celu przeprowadzenia badań. Przez lata instytucja zgromadziła wystarczającą „bazę genetyczną”, która teraz pozwoli udowodnić prawdziwe pochodzenie zboża, które Rosjanie sprzedają jako własne.

Ukraina chce, by w tropienie skradzionego zboża zaangażowały się też inne kraje

„To pierwsza inicjatywa na międzypaństwowym szczeblu, wcześniej takie analizy zamawiane były przez firmy indywidualnie, np. w celu przeprowadzenia badań kryminalistycznych. Jest to dla nas ważne przede wszystkim dlatego, że przy tak dużych ilościach będziemy mogli zweryfikować pochodzenie naszego zboża i ostatecznie zgłosić roszczenia odszkodowawcze. Kiedy wypracujemy metodologię na Litwie, o podobne analizy poprosimy inne kraje” – dodał wiceminister.

Według doniesień mediów, obywatele rosyjscy zarejestrowali około 500 firm na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy.

W 2023 roku Rosja mogła ukraść i wyeksportować 5 mln ton ukraińskich zbóż

Według Narodowego Centrum Oporu z tymczasowo zajętych terytoriów obwodu donieckiego wyeksportowano już ponad 80 tys. ton nowej partii tegorocznych zbiorów zbóż. Od początku roku okupanci zorganizowali ponad 15 takich transportów z ukraińskim ładunkiem do Rosji z portu w Mariupolu. Strona ukraińska szacuje, że w ubiegłym roku Rosja dokonała zaboru i eksportu 5 mln ton zboża z okupowanych terenów Ukrainy.

Źródło: Ukrinform

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x