sobota, 6 marca, 2021

ZM Agro-Handel dementuje zarzuty rolników. Kto ma rację?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Zakłady Mięsne AGRO-HANDEL wystosowały oficjalne oświadczenie odnoszące się do wydarzeń, które miały miejsce 3 grudnia br. w Mościszkach, gdzie odbyła się blokada transportu świń z Niemiec przez grupę rolników.

Przypomnijmy, że w nocy z 2 na 3 grudnia rolnicy kierowani dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej i brakiem możliwości sprzedaży zwierząt wychodowanych we własnych gospodarstwach, podjęli akcję liczenia tirów z niemieckimi tucznikami, które wjeżdżały do Polski autostradą A2.

Grupa protestujących udała się za jednym z transportów, który jak się okazało, kierował się do zakładów w Mościszkach. Podczas interwencji obywatelskiej grupa rolników stwierdziła braki w wymaganej dokumentacji oraz wezwała służby weterynaryjne oraz inspekcję transportu.

Zarząd ZM AGRO-HANDEL dementuje jednak stawiane im przez rolników zarzuty. W przysłanym oświadczeniu czytamy: Nieprawdziwe są doniesienia pojawiające się zarówno w mediach, jak i w portalach społecznościowych, jakoby transport trzody chlewnej kierowany do uboju w zakładzie mięsnym w Mościszkach nie posiadał właściwej i kompletnej dokumentacji pozwalającej na identyfikację zwierząt.

Zdaniem Zarządu firmy dostawie świń towarzyszyły wszystkie niezbędne i wymagane prawem dokumenty. Zarząd powołuje się także na wyniki kontroli przeprowadzonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kościanie, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości związanych z przewozem zwierząt do zakładu.

Jednak jak relacjonują obecni na miejscu rolnicy wymagane dokumenty “pojawiły się” dopiero po przyjeździe służb weterynaryjnych, a kierowca transportujący świnie z Niemiec nie miał ich w momencie zatrzymania samochodu przez rolników.

W dalszej części oświadczenia Zarząd odnosi się do zarzutów sprowadzania “przerośniętych mutantów”. Kontrola weterynaryjna wykazała, że średnia waga transportowanych tuczników wynosiła 130,07 kg oraz 124.50 kg dla partii 160 i 163 sprowadzanych świń.

W odniesieniu do trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej ZM AGRO-HANDEL informuje, że zakup świń spoza granic Polski prowadzony przez naszą Firmę stanowi jedynie nieznaczny odsetek zakupywanej trzody, który w roku 2020 (dane na dzień 03.12.2020r.) wyniósł zaledwie ok. 6%. Z kolei w roku 2019 w zakładzie AGRO-HANDEL Sp. z o.o. nie zakupiono do uboju żadnej trzody chlewnej spoza granic Polski.

Poniżej załączamy pełne oświadczenie Zarządu ZM AGRO-HANDEL Sp. z o.o.:

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Kolejny tydzień wzrostów na rynku wieprzowiny

1,56 €. Dokładanie na takim poziomie zakończyła się dziś (05.03.2021) aukcja ISN w Niemczech. Po parunastu tygodniach stagnacji w końcu ceny tuczników pną się...

Komu należą się dopłaty?

Jak bumerang powraca temat braku właściwego rozdziału unijnych dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Sprawą tą zajmują się krajowe organizacje rolnicze, a także rolnicze samorządy. I nic...

Innvigo wprowadza nowe produkty!

Firma Innvigo to producent środków ochrony roślin, który w swym portfolio ma 54 produkty, poczynając od herbicydów, poprzez fungicydy, insektycydy, regulatory wzrostu, i zaprawy...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,550SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły