wtorek, 26 stycznia, 2021

Wymiana wanny cynkowniczej firmy JOSKIN POLSKA

-REKLAMA-

15 sierpnia 2020 r. Grupa JOSKIN rozpoczęła realizację ważnego przedsięwzięcia – pierwszej wymiany wanny cynkowniczej w swojej ocynkowni w Polsce. Przedsięwzięcie to, choć na papierze wydawało się banalne, okazało się niełatwe i imponowało rozmachem! Było to kolejne wydarzenie potwierdzające, że firma JOSKIN z pewnością nie cofnie się przed niczym, gdy chodzi o zabezpieczenie standardów jakości.

Od wielu lat kojarzy się markę JOSKIN z ocynkowanymi maszynami. Nie bez powodu. Wychodząc z założenia, że maszyny rolnicze są używane przez cały rok i najczęściej w bezpośrednim kontakcie z substancjami agresywnymi, które powodują korozję (gnojowica, obornik itp.), JOSKIN bardzo wcześnie zaczął szukać jak najlepszego zabezpieczenia stali, które zapewniałoby trwałą ochronę maszyn. Nic dziwnego, że z oczywistych względów, jego wybór padł na cynkowanie.

Rozwiązanie, które warto wybrać

Cynkowanie ogniowe jest jest bardzo złożonym procesem, który przebiega w temperaturze 450°C. W trakcie tego procesu na powierzchni stali powstaje warstwa stanowiąca mieszankę stali i cynku oraz nawierzchniowa warstwa czystego cynku. Taka powłoka staje się integralną częścią zabezpieczonej powierzchni, w przeciwieństwie do farby, która jest na nią tylko nałożona. Zewnętrzna warstwa ma mniejszą twardość, a zatem bardzo dobrze amortyzuje uderzenia.

Proces zapewnia skuteczną ochronę przez cały okres eksploatacji maszyny. Zalety powłoki cynkowej na tym się nie kończą – nie wymaga ona żadnej, lub tylko niewielkiej, konserwacji, doskonale chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi, a jej warstwa nie ulega zniszczeniu w razie mechanicznych odkształceń. Cynkowanie jest więc rozwiązaniem, które warto wybrać i które pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

W 2010 roku, mając na uwadze zapewnienie wysokiego standardu jakości, JOSKIN zdecydował się postawić własną ocynkownię. Firma wyposażyła więc swój polski zakład w Trzciance w automatyczną linię do cynkowania. Dzięki niej jest w stanie optymalnie kontrolować cały proces produkcji, od obróbki wstępnej po cynkowanie, a ten kluczowy etap przeprowadza w możliwie najkrótszym czasie.

Ważne przedsięwzięcie!

Po 10 latach od uruchomienia jednostki i po ocynkowaniu w niej ponad stu tysięcy ton stali, w tym kilku tysięcy maszyn, przyszedł czas na dokładną i kompleksową konserwację wanien w celu utrzymania jakości ocynku na najwyższym poziomie. JOSKIN postanowił więc pozbyć się pierwszej, wyeksploatowanej wanny i na jej miejsce wstawić nową.

Choć na papierze to przedsięwzięcie mogło wydawać się proste, to jednak aby uzyskać pożądany efekt, trzeba było dobrej organizacji i rzetelnego wykonania. Wszystko było zorganizowane i nadzorowane przez inżyniera z Soumagne. Harmonogram prac obejmował dobór i transport zbiornika, wypompowanie 700 ton płynnego cynku w temperaturze 450°C, położenie szyn w hali produkcyjnej do przemieszczenia elementów instalacji wentylacyjnej, przygotowanie pracowników, a nawet… demontaż dachu zakładu! Sposób podwieszenia zbiornika na dźwigu uniemożliwiał wyjęcie go z pieca i wyniesienie przez zdemontowaną ścianę hali. Co można było zatem zrobić? Zdemontować dach, żeby zapewnić dostęp poszczególnym dźwigom! JOSKIN naprawdę nie cofa się przed niczym …

Na szczęście podczas całej operacji była w Trzciance piękna pogoda. Chociaż na wypadek deszczu przewidziano również plan B, gdyż izolacja pieca nie mogła w żadnym wypadku zamoknąć!

Po 5 dniach prac przygotowawczych (10 – 15.08.2020) nowa 47-tonowa wanna została ostatecznie wstawiona do budynku. Nowy zbiornik podgrzewano przez 48 godzin, po czym wpompowano do niego cynk w stanie ciekłym i stopniowo podnoszono jego poziom, dodając cynk w sztabach.

Po 10 dniach pracy wanna «Antonina» – takie imię nadali jej pracownicy ocynkowni na tradycyjnym chrzcie – była gotowa do realizacji wszelkich zleceń cynkowania przez 10 następnych lat.

Źródło foto: informacja prasowa JOSKIN POLSKA

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Powieje w centrum, na wschodzie i południu [POGODA]

W poniedziałek miejscami na wschodzie kraju spadło nawet ponad 25 cm śniegu. W nocy w całym kraju chwyci przymrozek. Na wschodzie do -2/0 stopni....

Od pola do stołu bez tajemnic?

Już w tym tygodniu: 28-29 stycznia br. Komisja Europejska organizuje spotkanie on-line (przez internet) dla podmiotów rolnych zainteresowanych składaniem propozycji programów informacyjnych i promocyjnych...

Jak wygląda sytuacja ptasiej grypy w UE?

Główny Lekarz Weterynarii przekazał zbiorczą informację o aktualnej sytuacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i na Ukrainnie, pod kątem występowania wysoce zjadliwej grypy...

Śledź nas

20,705FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,160SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły