wtorek, 2 marca, 2021

Wielkopolska Izba Rolnicza: rolnicy tamują cieki

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Wielkopolska Izba Rolnicza odebrała sygnały od rolników zaniepokojonych działaniami Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie. Sprawa dotyczy zatrzymywania wód powierzchniowych w celu ochrony gruntów rolnych przed suszą. Do czego zachęcał też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. W efekcie zastawki, groble i inne urządzenia na ciekach wodnych będących w zarządzie spółek wodnych są już zamykane. A sygnały, które dotarły do rolniczego samorządu dotyczyły urządzeń piętrzących będących pod opieką Wód Polskich. Te miały pozostawać otwarte.

 

Pismo WIR do Ministra

W związku z tym Prezes WIR Piotr Walkowski skierował pismo do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka w którym czytamy:

„Rolnicy próbują je (urządzenia piętrzące – przyp. red.), sami zastawiać, za pomocą dostępnych środków, służących jako zastawki. Niestety, pracownicy Wód Polskich żądają od nich usunięcia tych zapór, pod groźbą konsekwencji prawnych. Przyznają, że jest konieczność gromadzenia wody, ale zamknięcie zastawek wymaga uruchomienia ich wewnętrznych procedur. W sytuacji, gdy z każdym dniem następują poważne straty w glebie, czekanie na przeprowadzenie procedur sprawi, że nie będzie już czego gromadzić”

WIR zwrócił się też do szefa resortu z wnioskiem o zobowiązanie wszystkich jednostek PGW Wody – Polskie do instalacji nowych urządzeń piętrzących wodę i pilne uruchomienie już istniejących urządzeń oraz o odstąpienie od procedur wobec rolników, którzy sami będą instalowali takie urządzenia.

 

Poradnik suszowy cz. I -> Skąd się bierze susza i jak przeciwdziałać jej skutkom? – POBIERZ TUTAJ

Odpowiedź PGW

W odpowiedzi Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie poinformowało o tym, że:

Wody Polskie nie nakazały rolnikom usunięcia zastawek do piętrzenia wód, a bel słomy, które tam się znalazły. Kilku rolników zablokowało przepływ wód belami słomy, bez uzgodnień, odcinając dopływ wody do pól sąsiadów, użytkujących grunty rolne poniżej […] W związku z tym Wody Polskie podjęły interwencję a samo lokalizowanie nowych obiektów piętrzących wymaga uzgodnień właśnie po to, aby uwzględniać wpływ i interes osób, na których piętrzenie będzie oddziaływać – również tych użytkujących grunty poniżej. Od miesięcy wraz z Wielkopolską Izbą Rolniczą prowadzimy partnerskie działania w celu retencji wód w zlewniach rzek rolniczych w regionie wodnym Warty, dzięki którym udało się zgromadzić dodatkowe 17 028 m3 wody”.

 

Działania PGW – WP

Wody Polskie przekazały również informację o ogłoszeniu przetargów na inwestycje retencji korytowej, co służyć ma  poprawie bilansu wodnego na terenach rolniczych.
Na walkę ze skutkami suszy przeznaczono dodatkowe 154,7 mln zł wykorzystane przy realizacji 645 zadań inwestycyjnych na terenie całej Polski. W ciągu dwóch lat istnienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie na obszarze całego kraju zrealizowano 8 tys. zadań, mających wpływ na poprawę lokalnego bilansu wodnego. Inwestycje z tego tytułu opiewały na łączną kwotę 554 mln zł.
Ponieważ problemy suszowe to obecnie jeden z głównych tematów niepokojących rolników, do tematu z pewnością jeszcze powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: WIR, PGW-Wody Polskie
Fot.: Pixabay

Susza i zmiany klimatu a ponowne wykorzystanie wody

 

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

2 nowe opony MICHELIN CrossGrip

Michelin wprowadza dwa nowe rozmiary swoich całorocznych opon rolniczych MICHELIN CrossGrip o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Gama przeznaczona jest do koparko-ładowarek, ładowarek burtowych, ładowarek teleskopowych i...

Gwarancja Michelin przedłużona na 2021 r.

Michelin przedłuża na rok 2021 bezpłatną gwarancję dla opon rolniczych i agro-przemysłowych. Gwarancja obejmuje uszkodzenia przypadkowe i stanowi ekwiwalent ubezpieczenia opon. Gwarancja na opony...

Telematyka tańsza o połowę

John Deere ułatwia dostęp do JDLink, dzięki nowej ofercie instalacji modułu MTG, który będzie teraz tańszy o połowę. To w praktyce oznacza, że każdy...

Śledź nas

21,237FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,340SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły