Pomoc i refundacja testów?

Jak zapowiedziała Minister Rodziny i Pracy Marlena Maląg, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w której uczestniczył też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, urzędnicy i agencje podlegające Ministerstwu Pracy, mają wspierać rolników przy zatrudnianiu osób bezrobotnych w gospodarstwach rolnych, tak aby wspólnie udało się zebrać wiosenne plony. Powyższe zapewnienie Minister dotyczy urzędów pracy i zatrudnionych tam pośredników. Mają oni ułatwić zatrudnienie w rolnictwie osobom, które pragną z takiej oferty skorzystać. Szefowa resortu zaapelowała też o to, by dołożyć starań aby tegoroczne plony się nie zmarnowały. Apel o pomoc przy polowych pracach został również skierowany do uczniów i studentów, którzy chcieliby dorobić w rolnictwie pomagając rolnikom przy pracach.

Testy COVID refundowane?

O możliwościach podejmowania pracy przez pracowników sezonowych zza wschodniej granicy, między innymi podczas kwarantanny (i to od pierwszego dnia pobytu), mówił natomiast Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

My do końca nie wiemy jaka będzie skala zjawiska i ilu tych pracowników przyjedzie, ale robimy wszystko by przyjazd i praca były możliwe – stwierdził Minister.

Szef resortu poruszył także kwestię opłacania testów na obecność koronawirusa przez zatrudniających zagranicznych pracowników właścicieli gospodarstw. Minister Ardanowski stwierdził, że tego rodzaju finansowanie z publicznych pieniędzy nie jest możliwe i dozwolone. Resort podjął jednak starania by zapewnić zwrot pieniędzy wydanych na już opłacone i wykonane testy. Minister zaapelował także do obywateli polskich pozostających bez zatrudnienia o podjęcie prac sezonowych. I to nie tylko w oparciu o kwestie finansowe, ale także jako element solidarności z rolnikami podczas kryzysu.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło/fot.: PAP 

SMSR to tylko wskazówka przy ocenie wystąpienia suszy?

Raport fundacji RISE- pestycydy jednak nie takie złe?