wtorek, 2 marca, 2021

Syngenta podsumowania i plany

-REKLAMA-
-REKLAMA-

11 lutego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono plany rozwojowe oraz nowości produktowe firmy Syngenta. Spotkanie otworzył Marek Łuczak, Prezes Zarządu Firmy Syngenta.

Digitalizacja

Syngenta globalnie dąży do dostarczania rolnikom rozwiązań przez portale internetowe oraz media społecznościowe. Nowością w strategii firmy jest nawiązanie współpracy z vlogerami rolniczymi, którzy z terenu całego kraju przekazują ciekawe i ważne informacje dla branży. Syngenta oferuje również możliwość śledzenia nowości przez serwis Infopole, które jest monitoringiem, doradztwem i miejscem spotkań rolników.

Podsumowanie 2018 roku

W związku z połączeniem z firmą ADAMA, Syngenta zobowiązana była przekazać jej kilka swoich produktów na przykład fungicyd Bontima 250 EC. Dużym problemem w 2018 była trudność w utrzymaniu rejestracji produktów oraz susza. Pomimo trudnego roku firma zanotowała kilka sukcesów produktowych. Jednym z nich jest preparat Elatus Era (solatenol + protiokonazol), dedykowany do zwalczania chorób zbożowych. Należy dodać, że oprócz swoich właściwości fungistatycznych preparat pozytywnie wpływa na procesy fizjologiczne rośliny. Na podstawie doświadczeń polowych stwierdzono, że pomimo suszy na obiektach traktowanych Elatus Era zanotowano wzrost plonu w stosunku do obiektu kontrolnego. Avoxa Pak, to pakiet dwóch preparatów Avoxa 50 EC (pinoksaden + piroksulam) oraz Camaro 306 SE (florasulam + 2,4 D), który wykazuje się dużą skutecznością w walce z miotłą zbożową. Takie połączenie substancji aktywnej zabezpiecza również przed powstawaniem odporności na ten gatunek chwastu. Sukcesem okazała się również sprzedaż nasion kukurydzy SY Talisman. Jest to odmiana o FAO 220-230, sprawdzająca się zarówno przy wczesnym, jak i opóźnionym siewie, posiadająca bardzo silny wigor, dobrze znosząca stanowiska wolniej nagrzewające się wiosną, dedykowana na wszystkie typy gleb, na których uprawiana jest kukurydza. Rok 2018 to czas rejestracji zapraw opartych na substancji sedaksan, Vibrance Star dla zbóż do walki z ostrą plamistością oczkową oraz pałecznicą zbóż i traw, Vibrance SB dla buraka cukrowego oraz Vibrance 500 FS dla kukurydzy. 2018 to również rok rozszerzenia rejestracji. Dobrze znana zaprawa Maxim 025 FS rozszerzona została o ochronę roślin białkowych, grochu, łubinu, bobiku. Karate Zeon mianowicie o ochronę buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem.

Nowości 2019 roku

W 2019 roku firma planuje trzy nowe rejestracje. Maxim Quattro, zaprawa dedykowana dla kukurydzy pastewnej i cukrowej oparta na fludioksonilu, metalaksylu oraz azoksystrobinie.  Rozszerzy się również portfolio rodziny Vibrance o preparat Vibrance XL, zaprawa dla zbóż. Taegro to z kolei pierwszy biofungicyd w ofercie Syngenta, opraty na Bacillus subtilis do ochrony upraw specjalnych, warzyw i owoców. Unia Europejska coraz głośniej mówi na temat wycofywania kolejnych substancji aktywnych, dlatego firmy chemiczne muszą szukać nowych rozwiązań w ochronie upraw. Firma Syngenta planuje rejestracje z nową substancją czynną o nazwie adepidyna, która dedykowana będzie do zwalczania chorób w uprawie zbóż i upraw specjalnych. W najbliższych kilku latach planuje również wyjść naprzeciw potrzebom rynku i sięgnąć po preparaty biologiczne.

Zrównoważony rozwój

Firma Syngenta bardzo poważnie podchodzi do kwestii zrównoważonego rozwoju. Od 2014 roku prowadzi program The Good Growth Plan, który podzielony jest na trzy obszary: produktywność, bezpieczeństwo oraz bioróżnorodność. Syngenta swoimi działaniami stara się wpływać na podniesienie wydajności upraw bez zwiększania zużycia wody, gleby oraz innych zasobów. W kwestii bioróżnorodności stara się poprawić urodzajność gleb, które znajdują się na krawędzi degradacji oraz zwiększać bioróżnorodność chociażby przez program Operation Pollinator, który zakłada dostarczanie rolnikom mieszanek roślin atrakcyjnych dla owadów zapylających. Aspekt bezpieczeństwa rozwijany jest przez przeprowadzanie szkoleń z zakresu prawidłowego stosowania środków ochrony roślin. Szkolenia dedykowane są osobom zatrudnionym w rolnictwie.

Ważny problem

Na spotkaniu została również poruszona kwestia opakowań po produktach. Często niestety zdarza się jeszcze, że zużyte opakowania po środkach ochrony nie są odpowiednio utylizowane. Jest to poważny problem, nad którym powinni pochylić się wszyscy użytkownicy tej grupy produktów.

Autor Jagoda Strzelińska

Fot. O trudnym roku 2018 mówił Prezes Zarządu Firmy Syngenta Marek Łuczak

-REKLAMA-

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Po przymrozkach i mgłach czeka nas ocieplenie [POGODA]

Prędkość wiatru na wschodzie kraju w nocy osłabnie. Pozowli to powstaniu mgieł na przeważajacym obszarze Polski. Dodatkowo miejscami pojawią się przymrozki do -3/-1 stopnia....

Kredyty zamiast odszkodowań?

Nie umilkły jeszcze echa ubiegłotygodniowej konferencji prasowej związków i organizacji branżowych hodowców norek przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kiedy to żywo komentowano...

Waloryzacja rolniczych emerytur i rent KRUS

Od wczoraj (1 marca br.) kwoty świadczeń emerytalno-rentowych KRUS podlegają podwyższeniu zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi: 104,24% (i nie mniej niż 50 zł). W...

Śledź nas

21,237FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,340SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły